Bereme vážně Emilův odkaz: Tři sestry, Wohnout a já běžíme proti developerům

Domácí
14. 3. 2012 14:22
bez popisku 402245
bez popisku 402245

Lidé z opravdového byznysu mívají sklony podezřívat neziskovky, že jim peníze tak nějak padají do klína. Cha! Když vidím, kolik úsilí už teď vynakládám například já, abych pomohl doplnit nadační pokladnu, můžu se takové představě jenom smát. Jen za minulý měsíc jsem uběhl sto kilometrů a to ještě zdaleka nejsem u konce. Trénuju, už za pár dní (poslední březnovou sobotu) musím zvládnout pražský půlmaraton (21 kilometrů a 135 metrů).

Ani nechci domýšlet, co by na to řekli kolegové v redakci TÝDNE. Vybavuju si loňskou debatu, kdy komentátor, vždy důrazně stojící na straně svobody, lamentoval, že se kvůli nekonečnému proudu běžců nedostal do kostela U Salvátora na nedělní kázání. Korektorka, která bydlí kousek od Staroměstského náměstí, si zase stěžovala na zápach lidského potu a svalových emulzí, linoucí se v den závodu z přilehlých ulic do jejích oken.

Kupte si svého běžce! Rychlé nohy pro Rychlé granty! Staňte se Filantropickým Emilem! Podobných sloganů už jsme vymysleli spoustu, některé z nich se snažíme vizuálně podtrhnout.Já ale poběžím pro "dobrou věc", musím bránit moji nadcházející misi. Aha? O jakou dobrou věc že by se mělo jednat? Program Nadace VIA, na který putuje výtěžek, se jmenuje "Rychlé granty". Obecně řečeno, o peníze v něm mohou žádat občanská sdružení, která mají podezření (v lepším případě důkazy), že jejich radnice páchají rozhodnutí, která mohou vyústit v "bezohlednou výstavbu, úbytek veřejné zeleně, nadměrnou dopravní zátěž, devastaci památek" (opisuju z příslušné brožury)... V řadě případů se jedná o čachry s územním plánem (obvykle s korupčním zákulisím), ale také o lhostejnost či diletantství příslušných politiků a úředníků.

Maximální výše grantu může dosáhnout třiceti tisíc korun, za což se dá pořídit třeba pohotová kampaň na vyburcování sousedů a médií (letáky, plakáty a webové stránky, pronájem sálu na veřejné setkání), ale také odborné posudky a konzultace, právní služby, urbanistická či architektonická studie, jak jinak by se celá věc dala řešit... Některé prosby o Rychlé granty jsou roztomilé, ale do zadání se až krutě netrefí: například starostka jedné obce shání peníze "na opravu a odstranění závad vozidla Avia 30". Píše: "Potřebovali bychom pro naše dobrovolné hasiče zakoupit 6x kolo, 2x autobaterie a barvy na obnovení nátěrů karoserie."

Vloni v nadaci ušili boudu na svého šéfa: za jeho zády uspořádali kampaň, aby každý, kdo jej chce vidět běžet v trikotu Růžového pantera, přihodil tisícovku (na snímku nejsou vidět růžové elastické kalhoty). Výtěžek: 35 000 korun.Jiné žádosti mají větší šanci, například ta, kterou poslal spolek Za starý Braník ), v jehož čele stojí filmový režisér a místní usedlík Jan Svěrák. Aktuálních kauz spojených s podivnou nečinností či naopak horlivostí Úřadu Městské části Praha 4 je tady víc, za všechny lze jmenovat plán nového sídliště a obchodního centra (sedm nadzemních a tři podzemní patra, 400 bytů, 3 tisíce metrů obchodní plochy) v dosud zeleném území na dotek staré čtvrti, jakých v Praze už moc není. A jak už to bývá: za developerskou skupinou Multiprojekt stojí Petr Hejma, do roku 2009 starosta Prahy 1 (ODS), který lukrativní pozemky v Praze 4 získal v době, kdy zde byl místostarostou jeho bratr Jan.

Pořadatel běhu poskytl Nadaci VIA výhodu: část nemalého startovného (půlmaratonci platí 1200 korun, za pětikilometrový úsek štafety zaplatí každý její člen dokonce 1650 korun) může jít na dobročinnost. A naštěstí to vypadá, že výsledek bude stát za to: počet lidí, kteří se poslední březnový den postaví na start v nadačním dresu, už atakuje stovku! Čtyřicet borců poběží celý půlmaraton, k tomu dvanáct štafet. Význam celého toho hemžení tedy zdaleka nebude jen symbolický: když všechno dobře dopadne, může letos na Rychlé granty putovat až čtvrt milionu "běžeckých" korun (série Prague International Marathon čítá tři závody: březnový půlmaraton, květnový maraton a zářijovou desítku).

S Nadací VIA si před rokem zaběhala i Tereza Zunová, tehdejší finalistka České Miss a dnes úspěšná modelka. Na snímku slavnostní předávání běžeckého trikotu. Američtí dárci Nadace VIA (Trust for Civil Society) se navíc rozhodli celkový výtěžek "dorovnat" na dvojnásobek, k tomu všemu si nejodvážnější běžci ještě zřídili osobní "widget", který momentálně rozesílají do všech stran - přátelům, příbuzným, kolegům, známým... Speciální platební účty využívají chráněnou on-line bránu darujme.cz (včera jsem tudy prohnal svoje startovné a je to opravdu komfort se vším všudy!), výsledky můžete sledovat zde. Komu pošlou jeho příznivci nejvíc peněz, ten bude vyhlášen Filantropickým Emilem, což je soutěž, pro kterou jsme si vypůjčili jméno nejslavnějšího českého běžce Emila Zátopka.

Ve prospěch Nadace VIA se rozhodl běžet i Tomáš Doležal řečený Magor, baskytarista a kapelník Tří sester (kouzlo nechtěného: legendární uskupení začínalo svou pijáckou a hudební dráhu v hostinci Na staré kovárně - tedy uprostřed starého Braníka, odkud přišla již zmíněná žádost o rychlý grant). Proč to Magor dělá? "Sešly se tři věci: za prvé rád běhám, za druhé se mi líbí, že je to pro dobrou věc a za třetí chci porazit Jirku Zemánka z Wohnoutů."

Výnos běhu proti developerům tedy může dále navýšit rivalita spřátelených kapel: i baskytarista Zemánek slíbil fanouškům svého Wohnoutu, že se nenechá zahanbit, a pořídil si svůj widget. Takže chcete-li se i vy přidat k běhu pro dobrou věc a přitom se nezpotit, můžete nadopovat oblíbeného běžce či kapelu libovolnou sumou. A mezi námi: pokud se vám tohle psaní dobře četlo, můžete nakopnout i mně. Snad pod tíhou těch peněz dovrávorám do cíle a užiju si pocit malého vítězství.

Seriál Marka Šálka vychází každou středu

Autor: Marek ŠálekFoto: Marek Šálek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ