Ministr financí Miroslav Kalousek si před pár měsíci zafantazíroval. Nechal se slyšet, že Letiště Praha se prodá nejméně za sto miliard korun. Nyní se ukazuje, že šlo jen o zbožné přání lidoveckého pretoriána.
Těžkou ránu vládnímu privatizačnímu úsilí uštědřila Macquarie Airports. Podle agentury Thomson Reuters se australská společnost privatizace letiště nezúčastní. Jde o zcela zásadní informaci. Macquarie byla totiž považována za hlavního favorita. Na rozdíl od ostatních zájemců má dostatečné množství peněz. Je solventnější než ostatní.
V posledních měsících se prodej ruzyňského aeroportu dostává do svízelné situace. Zahraniční zájemci obíhají tuzemské byznysmeny a usilovně shánějí místní „pomocníky". V podstatě všichni tvrdí: je krize, přístup k penězům je ztížený, potřebujeme se spojit, akcionáři nám tolik peněz na tu vaši Ruzyni neschválí, ať vaše vláda zapomene na velké peníze. A co je asi nejdůležitější, nikdo nejeví zájem o novou ranvej. Proč taky.
Investoři si dokáží spočítat, na rozdíl od politiků a šéfů letiště, že stávající kapacita je dostačující. Navíc je zřejmé, že Ruzyně přijde až o několik milionů pasažérů, které jí přetáhne letiště ve Vodochodech, budované skupinou Penta. To by mělo začít fungovat už v roce 2011. Na něj mohou zamířit především firmy SkyEurope, easyJet a Travel Service, které jsou druhým, třetím a čtvrtým největším přepravcem na Ruzyni. V případě, že dráha nakonec bude potřeba, dokáží si ji obstarat sami. A především mnohem levněji.
Nezájem Macquarie může mít mnohem větší dopad, než se zdá. Dokonce se může stát pomyslným výstřelem, který prodej státního letiště odpískal.
Foto: ČTK