Nynější vedoucí ČSSD, přítel č. 1 Bohuslav Sobotka, vzal zpět žalobu na Jana Kubiceho a na ministerstvo vnitra. Lidový dům milion za poškození strany před volbami v roce 2006 již více nežádá. Tehdy na veřejnost unikla Kubicova zpráva, jež se pokoušela mapovat styky politiků, byznysu a mafiánů. Má si oddechnout Jan Kubice, bývalý šéf ÚOOZ, nebo se ulevilo spíš socialistům?
Kubice, jehož z policie vyštvali nikoli socialisté, ale až Ivan Langer, si oddychávat nemusí. Žaloba byl nesmysl. Což nic nemění na tom, že zpráva obsahovala TAKÉ nepodložené informace a drby. A neměla se dostat na veřejnost, protože to práci policie uškodilo.
Zároveň ale tato slavná zpráva měla jeden velký, i když nechtěný význam. Odstartovala pohyb, který se projevil letos ve volbách. Pohyb proti korupci, proti spojení politiků s byznysem, lobbisty, kmotry, mafiány. Zpráva se v roce 2006 soustředila jen na politiky ČSSD. Z pohledu Kubiceho to mělo logiku. Tehdejší politici ČSSD zřejmě stáli za kriminalizací ÚOOZ, za snahou policajty, kteří se snažili pracovat, obvinit a pozavírat.
Ten pohyb nakonec dopadl tvrději na ODS než na ČSSD. Voliči modrým odepřeli víc hlasů.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD stáhla žalobu na Kubiceho, už milion nechce
Sobotkovo gesto - stažení žalob - je rozumné. Co však znamená? Tiché přiznání: Kubice měl velký kus pravdy? Nebo jen konstatování: žádný soudce Kubiceho neodsoudí za to, že ÚOOZ pod ním dělalo svou práci?
Nevíme. V ODS se Petr Nečas po letech letargie pokouší formovat koalici proti kmotrům. Uvidíme, zda uspěje. V ČSSD o podobném tažení není slyšet. Odstoupení Jiřího Paroubka rozhodně neznamená konec takových praktik.
Foto: ČTK