Generálporučík Ondřej Páleník už nebude řídit Vojenské zpravodajství (VZ), vojenskou tajnou službu. Sám prý špionské období ukončil: "Důvod je ten, že po více než pěti letech ve funkci jsem se rozhodl neprodloužit kontrakt. Myslím, že je vhodný čas na výměnu ředitele," pravil. Od listopadu Páleníka vystřídá jeho spolubojovník, brigádní generál Milan Kovanda, který také prošel Afghánistánem.
Na první pohled sledujeme naprosto hladký, dokonce nečesky hladký průběh výměny ředitele významné bezpečnostní složky. Pokud je pravda, že Páleník odchází sám, že na něj nikdo nenaléhá, ať se spakuje atd. To však nevíme, premiér ani ministr obrany samozřejmě nic takového neřeknou. Nežijeme v otevřeném, nýbrž maximálně nesdílném, uzavřeném systému, nota bene když jde o zpravodajskou tajnou službu.
Rozhodně můžeme říct: je dobře, že si Páleník balí kufry. Proč? Službu řídil déle než pět let, tedy i v době, do které spadají vysoce podezřelé vojenské zakázky. Tajná služba nepochybně měla dbát na to, aby armádní peníze nebyly rozkrádány. Na to ale, zdá se, nedbala. Páleník tvrdí, že ano, ale že policie byla hluchá; o tom si však můžeme myslet své. Podle zpráv z ministerstva obrany byl Páleník úzce spjat s Martinem Bartákem, náměstkem na obraně a později i ministrem obrany za ODS. Barták rozhodně není spojován s odstraňováním korupce u stamiliardových armádních zakázek. Přesně naopak.
Máme tu tedy dvojí PROTI Páleníkovi: jednak to, že za jeho vedení VZ byly armádní zakázky podle mnoha svědectví krutě předražovány, za druhé to, že byl spojencem podezřelého chráněnce Miroslava Kalouska, tedy Martina Bartáka. Tím nekončíme.
Páleník se pilně angažoval v případu CASA. Vystupoval proti svědkovi, který upozornil na hrubé chyby ministerstva obrany při nákupu těchto dopravních letadel, proti pilotovi Karlu Daňhelovi. Podle Páleníka prý bral pravidelnou měsíční částku od zbrojařské firmy Omnipol. Tím samozřejmě svědectví Daňhela o nákupu letounů CASA značně zpochybnil.
Pilot dokonce kvůli tomu přišel o bezpečnostní prověrku. Omnipol nákup letadel organizoval a Daňhel pro generální štáb armády zpracovával posudky na nákup transportních letadel. Dosvědčil, že Martin Barták, tehdy první náměstek ministryně Vlasty Parkanové (nyní TOP 09), nutil armádu předražené stroje koupit.
Páleníkovo svědectví přišlo zhruba ve stejné době, kdy byl Daňhel zatčen kvůli údajnému zneužití čtrnáctileté dívky. Hrozilo mu za to deset let vězení. Těžké obvinění. Vzápětí byl ale z vazby propuštěn, neboť ona dívka prý u výslechu přiznala, že si pohlavní zneužití vymyslela a že na ni prý byl činěn nátlak ze strany policie...
Evidentně šlo o pokus Karla Daňhela maximálně znevěrohodnit. Nezdá se pravděpodobné, že by skutečně od Omnipolu bral měsíční paušál. Pokud známo, není za korupci (a toto by byla korupce jak Brno) stíhán. Potom ale svědectví Ondřeje Páleníka coby šéfa vojenské tajné služby nepůsobí ani trochu věrohodně. Dost možná se obrana snaží člověka spojeného s Bartákem prostě zbavit, potichu se s ním dohodla.
Je to dohad, ale pokud je správný a pokud Páleník odchází kvůli vazbám na Bartáka a kvůli NEVYŠETŘOVÁNÍ korupčních kauz v armádě a na obraně, má to naše "protikorupční" vláda říct. Pro veřejnost jsou to klíčové informace, tajná služba má obrovské možnosti, disponuje velkou mocí. Nechce se totiž věřit, že by se generálporučík v pouhých 47 letech sám od sebe sebral, řekl, že pět let v čele VZ je dost, a odešel do civilu. Zvlášť když si pod jeho velením služba vysloužila úctu zahraničních partnerů za aktivity v Afghánistánu.
Podivná výměna šéfa vojenské tajné služby
Domácí
14. 9. 2012 12:15
bez popisku 445078
Foto: archiv