Šíbři to mají snadné

Domácí
15. 10. 2010 11:58
bez popisku 286942
bez popisku 286942

Dnes a zítra volíme radní měst a obcí a třetinu senátorů. Dost se píše o tom, co volby znamenají pro strany. A co my, voliči? O co jde nám? O naše okolí, jak budou vypadat silnice, ulice, stezky, parky, návsi, hřiště. Kde se bude stavět, kde kácet, co se zvelebí, co zničí.

A tady se objevuje obří slabina komunálních voleb: trvalý pobyt. Slyšíme teď často, jak se do některých obcí náhle, těsně před volbami, přihlašují "noví občané". Příklad: Bublava. Trvalý pobyt si tam zřizují v hotelu Horská bouda. Zřejmě přijedou volit, dají hlas kandidátce ODS a ta pak, posílena neobyvateli Bublavy, prosadí, aby se dokončila stavba akvaparku, což chce její otec, podnikatel. Obyvatel (opravdických) je tam zhruba 200. Přihlásilo se přes 30 nových a budou mít velkou váhu.

Místo, kde by podle přání některých měl v Bublavě stát akvapark.Podobně Hřensko. Tam zázračně přibylo skoro 70 trvale pobývajících občanů. Voličů v obci bylo donedávna 161, takže invaze je značná a bude mít na zastupitelstvo obří vliv. Podobné je to i jinde, třeba v Horním Jiřetíně, Karlově Studánce atd.

Někdo si koupí voličské hlasy. Cena údajně 500 až 1000 Kč. Jeho lidé pak ovládnou zastupitelstvo, zpovzdálí řídí třeba i starostu. Místní občané náhle nerozhodují o svém zastupitelstvu. Výsledek? Tam, kde nechtějí, aby se stavělo, se najednou stavět bude. Podoba místa se změní - obvykle k horšímu. Také může jít o různé typy dotací (státní i evropské) a o to, do jakých projektů, jakým firmám obce peníze nasypou. Je nutné změnit definici trvalého pobytu v zákoně o evidenci obyvatel. Měla by být vázána na faktické bydliště.

I v komunální oblasti dál platí: šíbři to mají snadné.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ