<span>Šok:</span> v lednu sněží!

Domácí
8. 1. 2010 11:45
Glosa.
Glosa.

Silničáři v centru Olomouce v pátek ráno.Už několik dní se na nás valí varování: Pozor, bude sněžit! Napadne 30 nebo dokonce 60 centimetrů sněhu! Vystrašený občan si večer pustí televizní zprávy a za chvíli na něj padne děs, protože letos v lednu bude sněžit.

Moderátoři a sněhoexperti s vážnou tváří nabádají: Pokud nemusíte, nevyjíždějte. Za pár let už frekventant médií uslyší před sněžením výzvu: Nevycházejte z domu. Bývaly však doby, kdy sníh v lednu nebyl zas tak velká událost a do centra zpravodajství by se dostal leda v Mikronésii. V Česku by sněžení vyvolalo údiv někdy v srpnu.

Dnes žijeme jinak. Meteorologové pozorují mraky a média, tedy my, dokážeme bez problému vyrobit Zprávu, Událost i z tak banální věci, jako je sněhopad v lednu. A aby to byla Událost, nutno pohrozit: Bude to klouzat, bude ledovka! Tvoří se sněhové jazyky! V horách hrozí laviny! Rozuměj: jde o zdraví, ne-li rovnou o krk.

Nebohý abonent zpráv má dojem, že se skutečně děje něco nepatřičného, výjimečného, že musí být ve střehu, a když je minus pět, nevycházet v kraťasech a tričku, což by ho jinak nenapadlo. Pokud pojede autem, tak ne na letních gumách, to ne! Zase překvapení.

Meteorologové nezůstávají mediálně pozadu: tlaková níže, jež Česku „přináší sněhovou nadílku", nemůže být jen tak nějaká nounejmka - pokřtili ji Daisy. Silničáři vytáhli do války - bojují se sněhem.

Jenom děti zůstaly normální, kouknou ráno z okna a vykřiknou: Hurá! Sněží! Ale ono je to jásání za pár let, až se ubytují u telezpráv a začnou louskat tisk, přejde. Přestanou jásat a začnou se sněhu bát.   

Foto: ČTK

Další čtení

Temelín slaví 25 let. Vyrobil elektřinu na šest let spotřeby Česka

Domácí
19. 12. 2025

Expert na ústavní právo Bartoň se stal ústavním soudcem, jmenoval ho Pavel

Domácí
18. 12. 2025
Výhled z Panské skály

Supermarket? Ne u Panské skály z Pyšné princezny, řeklo ministerstvo

Domácí
18. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV