V minulém vydání TÝDNE se nám podařilo vyzpovídat bývalého prezidenta Václava Havla. V tomto čísle vám přinášíme rozhovor s jeho nástupcem, prezidentem Václavem Klausem.
Hovořil s námi o současné politické situaci v Česku, o problémech v Evropské unii, i o svém oblíbeném tématu, globálním oteplování.
Musím přiznat, že Václav Klaus má něco, co většina postav na české politické scéně citelně postrádá. Má charisma, kultivovanost a především naprosto jasné, konzistentní názory. Pamatuji si dobře, jak již před mnoha lety říkal: Společná měna, euro, má své nesporné výhody, ale pozor. Za vše se musí něčím zaplatit.
Dnes v době vrcholící řecké ekonomické tragédie je dobré si toto varování připomenout. Ukázalo se totiž jako více než přesné. Všichni si rovněž pamatujeme na prezidentův odpor k lisabonské smlouvě. Nejde ani tak o ten „papír", ale o to, že podle Klause představuje velký krok k omezení státní suverenity. Řecká krize, z níž vedou pouze východiska bolestná a drahá, rozpoutala debatu o jakémsi centrálním evropském dohlížení na rozpočty jednotlivých zemí. A to by byl nikoli krok, ale rovnou skok k omezení národní suverenity.
Nechci polemizovat na odborné úrovni o úskalích a výhodách evropského superstátu, k tomu nejsem dostatečně erudovaný. Jen si tak říkám, že někdy je dobré poslouchat a brát vážně názory, které jdou od počátku často proti většině.
Úspěšnost prognóz Václava Klause si nyní můžeme znovu ověřit. Tentokrát na něčem sice ne tak významném pro Evropu, ale o to důležitějším pro naši zemi. „Nevěřím tomu, že nové malé strany získají ve volbách tolik hlasů, kolik jim nyní předpovídají průzkumy," říká český prezident. Zda opět cílil do černého, zjistíme již o posledním květnovém víkendu.
Hezký TÝDEN