Za "veliký průlom" ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil bavorský projev premiéra Petra Nečase (ODS), který zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Slova ministerského předsedy naopak jako "poníženecký postoj" zkritizovali komunisté, podle serveru Parlamentnílisty.cz je odsoudil také vicekancelář prezidenta Petr Hájek. Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek s obsahem Nečasova projevu v zásadě problém nemá, prý jej respektuje. Vadí mu však to, že o něm nevěděl dopředu.
"Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," citoval z deklarace Nečas, který zároveň rozhodně odmítl návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí.
Nečasova slova přivítal šéf české diplomacie. "Musím poblahopřát panu premiérovi k jeho projevu v Mnichově. Je to opravdu veliký průlom, konečně po 23 letech se podařilo veškeré překážky v našich vztazích se sousedním Bavorskem odstranit," řekl Schwarzenberg na tiskové konferenci po jednání se slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem.
"Pozvánka pana premiéra do zemského Sněmu bavorského byla ovšem vyznamenáním. Projev odpovídal této příležitosti, získal taky velký aplaus jak na Sněmu, tak když se podíváte na německá a bavorská média, tak z toho je opravdové nadšení. Zde je nutné opravdu panu premiérovi k jeho práci poblahopřát," dodal.
S velkým nepochopením se naopak předseda vlády setkal u komunistů. "Poníženecký postoj Petra Nečase při návštěvě Bavorska je jen dokladem toho, že není schopen vykonávat funkci předsedy vlády suverénního státu Evropské unie. Návštěva spolkové země náleží podle Ústavy ČR spíše hejtmanům sousedících krajů," uvedl v krátkém tiskovém prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip.
Vicekancléř prezidenta Václava Klause se domnívá, že Nečasova slova návrat majetku sudetským Němcům připouštějí. Podle Petra Hájka je nutno číst celý projev, který považuje za šokující a tragický. "Je to báze, na které v kombinaci s lisabonskou smlouvou a věrolomně neratifikovaným ´Klausovým dodatkem´ se doširoka otevírají dveře k majetkovým nárokům odsunutých Němců. Petr Nečas tak ve zničujícím oblouku vede ODS do pozice Občanského hnutí. Kruh se uzavírá. ODS jako obránce českých národních zájmů tím vyklízí pozice. Jako ve všem ostatním. Je to výprodej v přímém přenosu, uvedl Hájek.
Zaorálek projev premiéra respektuje, odpovídá podle něj dosavadnímu vývoji česko-německých vztahů. Místopředseda ČSSD ocenil, že se Nečas zmínil o nemožnosti obnovy předválečných poměrů, a to, že se v závěru řeči otevřel do budoucnosti. Naopak je mu líto, že s úmyslem vystoupit nebyla Sněmovna nebo jeho strana seznámena. "Připadá mi, že německo-česká relace je tak významná, že to určitě stálo za to, aby o tom byla opozice informována," sdělil Zaorálek.
Česko-německou deklaraci před 16 lety v Praze podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus. Obě strany se v ní navzájem omluvily za historická příkoří a zavázaly se, že nadále budou respektovat právní řád druhé země.
Nečas: KSČM ho kritizuje, Schwarzenberg chválí
Domácí
21. 2. 2013 18:00
Premiér Petr Nečas (vlevo) s německým ministerským předsedou Horstem Seehoferem.
Autor: ČTK Foto: ČTK