Ekonomické plány dvou nejsilnějších stran a cesty, jakými chtějí dosáhnout snížení státního dluhu, představili kandidáti na příštího českého premiéra v posledním předvolebním televizním duelu. Lídr občanských demokratů Petr Nečas a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek měli na vystoupení dohromady hodinu a půl. Zatímco první mluvil o oživení ekonomiky založeném na aktivním podnikání, druhý hájil podporu růstu, ve které bude klíčovou úlohu hrát stát.
Během debaty v pořadu České televize Otázky Václava Moravce Speciál padaly jen mírné invektivy. Její formát vycházel z podobných pořadů britské BBC. Hned na začátku dostali lídři minutu na představení, Paroubek ji použil na kritickou bilanci koaliční vlády ODS, lidovců a zelených. Popsal ji jako vládu, během níž Česko zažilo korupci, snížení daní pro bohaté a nekontrolovatelný růst cen energií.
Nečas se na rozdíl od Paroubka orientoval na budoucnost. Uvedl, že ODS chce po volbách zastavit zadlužování země, bojovat s korupcí a zneužíváním sociálního systému. "Není pravda, že jsme strana pro bohaté," konstatoval. Dodal, že objel řadu měst a ve všech cítil strach o práci, proto ODS chce podporovat podnikání.
PSALI JSME: Paroubek a Nečas: lovec sekretářek, lovec tlumočnic
Nečas a Paroubek se shodli jen v solidaritě se zatopenými
Následoval blok určený ekonomice, ve kterém Paroubek vylíčil plán ČSSD založený na předpokladu hospodářského růstu. "Nic nepochopili, nevyřeší to ekonomický růst. Je to pštrosí politika, která tuto zemi dovede do Řecka, Portugalska a Maďarska," oponoval Nečas. Podle něj je třeba zaměřit se na efektivitu výdajů a omezení provozu státu.
Za jednu z priorit své vlády označil Paroubek lepší čerpání financí z evropských fondů. Spolu s veřejnými investicemi mohou podle něj rychle nakopnout ekonomický růst.
Ekonom a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar, který přišel do studia klást dotazy, oba debatéry pochválil za klid, se kterým k dnešní debatě přistoupili. Televize určila pro duel seznam 41 pravidel, který museli oba lídři potvrdit podpisem. Hned v prvních desítkách minut nicméně moderátor Václav Moravec oba lídry napomenul, aby odpovídali na dotazy a nevedli samostatné přednášky.
Při duelu politici stáli u vysokých pultíků ve speciálně upraveném studiu, za Paroubkem bylo studio nasvíceno dooranžova, za Nečasem domodra. Každý si mohl do televize přivést dvě desítky straníků a sympatizantů. V hledišti zasedla například místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, na druhé straně patřící ČSSD místopředseda strany Milan Urban, předseda Asociace krajů Michal Hašek či bývalý šéf odborů Milan Štěch. Debatu nesměli přerušovat výkřiky či pískáním, jak se to stávalo v televizních předvolebních debatách z regionů.
Dnešní duel je už třetím přímým soubojem Nečase a Paroubka v posledních dnech. V neděli se utkali v Partii televize Prima a ve středu absolvovali duel v Českém rozhlase.
Druhá z debat přinesla zatím nejostřejší výpady mezi lídry nejsilnějších stran. Počastovali se mimo jiné invektivami "lovec sekretářek" a "lovec tlumočnic". Také dubnová debata v ČT místy přešla v hádku obou politiků. Striktní časový limit na odpověď ale dnes prostor pro podobné slovní přestřelky zúžil.
Poslední předvolební debaty mohou ovlivnit hlavně nerozhodnuté voliče. Podle odborníků přitom nezáleží ani tak na tom, co politici řeknou, ale jak na diváky zapůsobí - chováním, rétorikou, gesty, oblečením a celkovým dojmem. Například v letošních britských volbách televize do kampaně výrazně zasáhla. Televizní diskuse předáků tří hlavních stran se v Británii pořádaly poprvé a raketově vynesly do popředí lídra dosud opomíjených liberálních demokratů Nicka Clegga.
Foto: ČTK