Premiér Petr Nečas bude řešit plat ombudsmana Českých drah Petra Fejka, jenž podle médií pobírá zhruba čtvrt milionu korun měsíčně a má nárok na odstupné ve výši dvouleté mzdy. Nečas to řekl při interpelacích ve sněmovně. Na Fejkovu měsíční odměnu poukazuje opoziční ČSSD, která ji pokládá za příliš vysokou.
"Je to opravdu věc, kterou se bude muset pan ministr dopravy (Radek Šmerda) na můj pokyn zabývat," uvedl Nečas. Údajný Fejkův plat je podle premiéra těžko obhajitelný a zdůvodnitelný "křiklavý případ", jeho výše neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě. Se Šmerdou už prý Nečas mluvil. "Ministr dopravy vnímá problém stejně jako já," dodal.
Šmerda ale v dalších interpelacích řekl, že plat ombudsmana je v plné pravomoci ČD, ač prý může svým doporučením leccos ovlivnit. Ministr dopravy chce po dozorčí radě informace o úrovní platů všech funkcionářů státní firmy. Zdůraznil také, že funkce ombudsmana ČD není trafika a výhledově se počítá s tím, že Fejk bude řídit několik desítek zaměstnanců.
"Pokud mají České dráhy uspět na trhu, který se postupně liberalizuje, funkce má své místo. Zda je plat přiměřený k práci, nechť hodnotí management, já se na to můžu jen zeptat," dodal Šmerda.
Podle předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromíra Duška, který před časem vedl železniční odbory, je funkce ombudsmana drah trafikou od bývalého ministra dopravy Víta Bárty (VV). Fejk prý pobírá k uváděnému platu ještě 80.000 Kč odměn. Přesto Fejk patří k nejhůře odměňovaným členům managementu ČD, řekl Dušek v pořadu Impulsy Václava Moravce.
Podle Duška mzdy managementu nejdou přes účetnictví Českých drah, ale přes soukromou libereckou firmu Kodap. "Agendu pro pár vyvolených nezpracovávají účetní Českých drah, je to přes soukromou firmu placené jako služba. Skutečně se nelze dozvědět, jaký je plat této skupinky," řekl Dušek. Nejdřív se prý pošle soukromé firmě "obrovská suma za služby" a tato soukromá firma pak pošle na účty vyvolených manažerů příslušné částky. V současné době je podle Duška zasíláno na účet Kodapu 20 milionů korun pro 20 lidí.
Dušek uvedl, že podle jeho informací činí plat generálního ředitele ČD Petra Žaludy dva miliony korun měsíčně, náměstci prý berou kolem milionu. O platech managementu rozhoduje představenstvo, a protože Žaluda je předsedou představenstva drah, odsouhlasil si i plat, uvedl Dušek s tím, že jde o souběh funkcí v rozporu se zákonem.
České dráhy Duškovo tvrzení odmítly. "Tvrzení pana Duška naprosto odmítáme. Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda svůj plat jako první státní manažer už dříve zveřejnil, a takový plat skutečně má," reagoval mluvčí ČD Radek Joklík. "Neskrýváme překvapení, jaké konstrukce je možné do médií říkat," dodal na adresu Duškových výroků. Žaluda již dříve uvedl, že jeho plat činí 500.000 korun měsíčně. Joklík upřesnil, že firma Kodap zajišťuje pro ČD poradenství v personální oblasti.
Na sněmovní půdu vnesl téma Fejkova platu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukazoval na to, že jediným akcionářem Českých drah je stát a vláda na firmu má vliv prostřednictvím řídícího výboru. Sobotka podotkl, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv, pětinásobek mzdy z doby, kdy řídil pražskou zoologickou zahradu, a víc než guvernér České národní banky.
"V situaci, kdy vláda snižuje platy ve veřejném sektoru, tak má dostatek peněz, aby zajistila dobré teplé protekční místo," řekl Sobotka. Kdyby nebyly České dráhy dotovány státem a kraji, byla by to podle něho jejich věc. Nečase vyzval, aby zasáhl, aby nebyly peníze "vyhazovány zbytečně".
Nečas si posvítí na čtvrtmilionový plat ombudsmana ČD Fejka
Domácí
9. 6. 2011 11:48
Petr Fejk.
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková