Nejhledanější rodina. Ztratili foťák a znají je desítky tisíc lidí

Domácí
13. 5. 2013 18:45
Fotografie z nalezeného fotoaparátu.
Fotografie z nalezeného fotoaparátu.

Matka se dvěma dětmi se stala na jeden den snad nejznámější rodinou v Česku. Desítky tisíc lidí sdílely její fotografii. Důvodem bylo pátrání "soukromého očka", veterináře, který se jí snažil prostřednictvím sociálních sítí najít, aby jí vrátil fotoaparát. Informovaly o tom Hlavní zprávy TV Barrandov.

"Pokud poznáte lidi na fotce, ať se mi prosím ozvou. Našel jsem jejich fotoaparát a rád bych jim ho vrátil." Tato výzva spolu s kontaktem na momentálního držitele fotoaparátu a fotografií rodiny, která ho ztratila, sdílely desítky tisíc lidí na sociálních sítích během pouhého dne. "Co já vím, tak těch sdílení tam bylo nějakých šedesát pět tisíc," řekl třicetiletý Martin Vlček. Syn paní Jaroslavy, která fotoaparát našla.

"Fotoaparát jsem našla před týdnem, v sobotu, v Doubravském údolí. Jdu, jdu, jdu, koukám a najednou v lese, na zemi foťák, ale ne jen tak nějaký obyčejný," zavzpomínala na nález žena, která v lese vyčkávala na majitele. Ten se nevracel. Vzala proto přístroj domů a poprosila o pomoc svého syna, který na internetu zveřejnil jeden snímek rodiny ve snaze najít majitele přístroje.

"Ohlasy od těch lidí byly naprosto výborné. Měl jsem hromadu odpovědí, hromadu děkovných dopisů. Byl jsem z toho sám překvapený, kolik lidí to spojilo, a co ti lidé pro to byli schopní udělat," vzpomíná udiveně Martin Vlček. Rodina se tak na jeden den stala snad nejznámější v Česku.

Ne každý by ale byl z postupu pana Vlčka nadšený. "Za zveřejňování fotografií bez souhlasu majitele hrozí peněžitý trest. Jde o porušení zákona na ochranu osobních údajů. Každý, kdo nalezne nějaký předmět, musí ho okamžitě odevzdat na policii, popřípadě na městskou policii. Ať už se jedná o mobilní telefony, peněženky, nebo jako v tomto případě o fotoaparát," uvedla mluvčí policejního prezidia Markéta Johnová.

"Dostáváme se k otázce nějaké základní přiměřenosti. To znamená, do jaké míry je zásah do osobnostních práv vyvážen záměrem odvrátit škodu, která vznikla majiteli fotoaparátu tím, že jej ztratil. Zde se skutečně jedná o otázku přiměřenosti a posouzení. Na ty pomyslné misky vah je třeba dát to právo porušení - v tomto případě osobnostní a právo vlastnické - právo k tomu fotoaparátu, který byl zachráněn tímto činem. Je to vždy otázka míry a zdravého rozumu," uzavřel advokát Jan Zahálka.

Podobný příběh jako zažil Martin Vlček, se stal začátkem letošního roku na Brněnsku. Muž na sociální síti pátral po majiteli starého filmu, kterého díky internetu také našel. Podle vlastníka záznamového materiálu bylo nejdůležitější, že obrázky byly solidní a nijak nepohoršovaly jeho osobu.

Autor: Lenka RauerováFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ