Nejvyšší soud odmítl vydat <span>Pezoldové zámek v Hluboké</span>

Domácí
2. 9. 2008 15:06
Zámek Hluboká nad Vltavou.
Zámek Hluboká nad Vltavou.

Zámek Hluboká nad Vltavou.Zámek v Hluboké nad Vltavou zůstává v držení státu. Nejvyšší soud odmítl žalobu, jejímž prostřednictvím se dědička posledního šlechtického majitele z rodu Schwarzenbergů Alžběta Pezoldová domáhala vydání památky a dalších nemovitostí ve městě. Soud rozhodl v červenci a verdikt zveřejnil v elektronické databázi.

Soudci v odmítavém stanovisku potvrdili názor Okresního i Krajského soudu v Českých Budějovicích, které určovací žalobě Pezoldové nevyhověly. Jihočeské soudy uvedly, že se mohla vydání majetku domáhat pouze na základě restitučních zákonů. Podle senátu s předsedou Josefem Rakovským skutečně nelze obcházet restituce prostřednictvím jiných právních nástrojů, například žalob na určení vlastnictví.

Romantický zámek v Hluboké nad Vltavou byl hlavním sídlem mocné větve Schwarzenbergů, jejíž majetek žádá Pezoldová jako adoptivní vnučka a dědička posledního majitele Adolfa Schwarzenberga. Nyní je Hluboká jedním z nejnavštěvovanějších zámků v Česku. Nejvyšší soud rozhodl zároveň ve stejném duchu o dalších nemovitostech, například zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, který nyní spravuje Národní zemědělské muzeum.

Pezoldová podala u českých soudů mnoho žalob, požaduje navrácení řady památek, pozemků a jiných nemovitostí v jižních Čechách. Dosud nikdy nebyla úspěšná. Mluvčí Nejvyššího a Ústavního soudu řekli, že u obou institucí evidují desítky žalob podaných Pezoldovou. Dnes Nejvyšší soud zveřejnil ještě usnesení, jímž odmítl žalobu na vydání Schwarzenberské hrobky v Domaníně u Třeboně. V červenci odmítl vydat také řadu nemovitostí v Protivíně.

ČTĚTE TAKÉ: Soud zabouchl Mansfeldové dveře. Opočno zůstane státu 
                        Dědičce rodu Walderode se poprvé vrací majetek

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Němka, co natáčela oslavu střelby na fakultě, má podmínku a vyhoštění

Domácí
16. 6. 2025
Pohřešovaná devítiletá dívka, která spadla do Vltavy

Policie a hasiči pátrají po dívce. V neděli spadla do Vltavy v Budějovicích

Domácí
16. 6. 2025
Hlavní líčení s mužem obžalovaným z loňské vraždy jedné ženy, z pokusu o vraždu a ze znásilnění druhé ženy. U soudu má raději neprůstřelnou vestu,16. června 2025, Plzeň.

Jednu ženu ubil sekerou, druhou znásilnil. U soudu bývalý primář brečel

Domácí
16. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ