Nejvyšší soud se začne zabývat <span>Pitrovým dovoláním</span>

Domácí
21. 9. 2007 16:09
Podnikatel Tomáš Pitr
Podnikatel Tomáš Pitr

Podnikatel Tomáš PitrNejvyšší soud (NS) se může začít zabývat případem skupiny podnikatelů kolem Tomáše Pitra a Miroslava Provoda odsouzených za daňové delikty z roku 1994 k nepodmíněným trestům. Dovolání Pitra, který je na útěku, soud sice dostal už v červnu, ale s přezkumem čekal, až se vyřeší nesrovnalosti ohledně doručení rozsudku Provodovi. Městský soud v Praze už vady odstranil a před několika dny spis vrátil Nejvyššímu soudu.

Kromě Pitra potrestaného pětiletým vězením podali dovolání i Provod, který je již ve výkonu trestu, Milan Jungr a Vratislav Romanovský. Soud bude řešit všechna podání v jednom spojeném řízení. Pitr argumentuje hlavně tvrzením, že právní kvalifikace rozsudků není správně odůvodněna, řekl nedávno jeho advokát Jiří Teryngel.

Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a škoda státu prý dosáhla 51 milionů korun. Pitr se podle státní zástupkyně podílel na třech skutcích a údajně způsobil škodu téměř 23,5 milionu korun.

Podle advokáta ale jednání skupiny nelze právně kvalifikovat, jak to učinily soudy. "Šlo tehdy o daň z přidané hodnoty, která se do trestního zákona dostala až v roce 1998," uvedl Teryngel. Mužům by prý soudy musely prokázat podvodný úmysl, což se podle právníka nepodařilo.

Pitr sice převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení k nástupu trestu, ale zároveň požádal o odklad ze zdravotních důvodů. Poté zmizel, policie po něm pátrá již několik měsíců. Je patrně za hranicemi. Podle spekulací tisku by se mohl skrývat v Jihoafrické republice.

Podnikatel je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ