Možnost připlatit si za nadstandard mají pacienti už jen několik málo dnů. Pak se jim odlehčená sádra nebo lepší oční čočka pěkně prodraží. Pokud o ni budou mít zájem, budou si ji muset celou zaplatit ze svého a podle některých právních výkladů i včetně práce lékařů.
V jihlavské nemocnici je zatím vše při starém. Kdo si dnes zlomí ruku a místo klasické sádry požádá o odlehčenou z barevného polymeru, doplatí jen rozdíl oproti té obyčejné - podle modelového výpočtu necelé tři stovky. Kdo však do jihlavské nemocnice dorazí se stejným úrazem na začátku srpna, narazí nejspíš na problém. Právě v tu dobu totiž vyjde ve Sbírce zákonů nedávný verdikt Ústavního soudu, který zdravotnické nadstandardy ruší. A nemocnice, pojišťovny a ministerstvo se neshodnou, co to pro pacienty znamená.
"Je to tak, že není možné, aby si pacient u poskytovatelů, kteří mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami, platil nějakou část výkonu, tedy i materiál typu oční čočky či odlehčené sádry," tvrdí náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek. Většina nemocnic by tak nemohla svým pacientům nadstandardy vůbec nabízet. "Naše nemocnice se řídí stejným výkladem, jaký uvedlo ministerstvo zdravotnictví," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ například mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková.
V Nemocnici na Bulovce to však vidí jinak. "Nadstandardní čočku i sádru pacientům dál zajistíme a dáme, pouze je to vyjde dráž. Přichází období plného placení ceny nadstandardu," uvedl mluvčí špitálu Martin Šalek. Práci lékařů podle něj bude nemocnice i v takovém případě dál účtovat zdravotním pojišťovnám. "Ať bude mít pacient standardní, nebo nadstandardní čočku, výkon je pořád stejný a je hrazený pojišťovnou," doplnil Šalek. Ve zdravotnických zařízeních bez smlouvy s pojišťovnami, kam posílá lidi za nadstandardem ministerstvo zdravotnictví, by si přitom každý musel společně s lepším materiálem zaplatit i výkon, tedy třeba čočku i operaci.
Práci lékaře zaplatíme, tvrdí pojišťovna
"Nyní, pokud bude pacient požadovat odlehčenou sádru, zaplatí její plnou cenu, ale lékařův výkon (ošetření pacienta) i nadále hradí zdravotní pojišťovna. Podle nás není nutné, aby pacienti, kteří si chtějí plně zaplatit nadstandardní materiál (sádra, čočka...) museli navštívit nesmluvního lékaře a uhradit celé ošetření," napsala on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Hana Kadečková.
Například zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna chce však nechat rozhodnutí o dalším poskytování či neposkytování nadstandardů na nemocnicích. "Rozhodnutí o vyúčtování výkonu zdravotní pojišťovně je v každém případě volbou poskytovatele (pacient by tak hradil pouze nadstandardní materiál)," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ asistent ředitele pojišťovny Jan Vomlela. A podobně výmluvně odpověděl na dotazy i mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý: "VZP se zrušení takzvaných nadstandardů prakticky nijak významně netýká. Bez ohledu na to, zda měl či má pacient zájem o nákladnější variantu (tedy takzvaný nadstandard), VZP vždy hradila a bude hradit jen variantu základní (takzvaný standard), kterou jí zdravotnické zařízení vykáže."
Řada nemocnic tak dál tápe nebo vyčkává. "V současné době projednáváme, jakým způsobem budeme situaci s nadstandardy řešit, zda je vůbec možné je pacientům poskytovat a případně za jakých podmínek," tvrdí ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková. "Zatím stále čekáme na oficiální vyjádření pojišťovny a také ministerstva," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí již zmíněné Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. "Čekáme na doporučení nejvhodnějšího postupu od našeho zřizovatele," ohlásila Fakultní nemocnice Plzeň.
Holcát: Lidé se budou soudit
Nový ministr zdravotnictví Martin Holcát už varoval, že se lidé možná začnou kvůli zrušení nadstandardů obracet na soudy. "Nikdo nespočítal, že to ty pacienty svým způsobem poškozuje," řekl Holcát v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu TÝDEN. Otázkou ovšem je, kolika pacientů se ve skutečnosti rozhodnutí Ústavního soudu dotkne.
Za celý loňský rok se totiž za nadstandardy vybralo "jen" 46 milionů korun a nemocnice napříč republikou hlásily, že o ně není příliš velký zájem. "Po dobu jejich platnosti evidujeme pouze jednotky případů očkování a takzvané lehké sádry. Neevidujeme žádný případ využití takzvané měkké čočky," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ náměstek ředitelky Fakultní nemocnice Plzeň Viktor Wendler. V Nemocnici České Budějovice měli za poslední rok zájem o nadstandardní oční čočky dva lidé a odlehčenou sádru dala nemocnice několika jednotlivcům. "U očkovací látky se neobjevil žádný zájemce," vypočetla mluvčí Ivana Kerlesová.