Nemocnice testují stovky vzorků denně, Babiš chce zvýšit kontrolu

Domácí
24. 7. 2020 17:39
Nemocnice testují stovky vzorků denně, Babiš chce zvýšit kontrolu.
Nemocnice testují stovky vzorků denně, Babiš chce zvýšit kontrolu.

Fakultní nemocnice mohou za den otestovat na covid-19 většinou mezi 100 až 300 vzorků denně, v Olomouci ale až 2500 vzorků, řekly tiskové mluvčí nemocnic. Celkem má v Česku povolení testovat 106 laboratoří, kromě nemocnic a zdravotních ústavů jde většinou o soukromá zařízení. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl stát mít nad testováním větší kontrolu a mít vlastní síť laboratoří. V současné době se testuje asi 4000 vzorků za den, o víkendu méně. V době největšího náporu na začátku května bylo přes 9000 testů. Opozice mluví o tom, že kapacita by měla být až 30 tisíc testů za den.

Ministerstvo zdravotnictví zřizuje devět fakultních nemocnic a další dvě nemocnice v Praze - Nemocnici Na Homolce a Nemocnici Na Bulovce. Bulovka, jako nemocnice zaměřená dlouhodobě na infekční choroby, testovala v době největšího náporu epidemie asi 670 vzorků denně. Mluvčí nemocnice Simona Krautová v pátek řekla, že od začátku epidemie tamní laboratoře otestovaly přes 30 tisíc vzorků. "V laboratoři jsme na podobných číslech jako v březnu. Deset procent všech testovaných je pozitivních," uvedla.

Nemocnice ale v březnu fungovala v omezeném provozu, teď musí laboratoře zpracovávat i jiné vzorky. Podobně jsou na tom i jiné nemocnice, které se snaží dohnat dříve omezenou produkci. "Maximální denní počet je až 300 vyšetření, je však blokováno další spektrum nutných mikrobiologických a virologických vyšetření pro nemocnici," řekla mluvčí FN Motol Pavlína Danková.

Za maximum proto považuje nemocnice zhruba 150 testů na koronavirus za den. "Limitujícím faktorem je kapacita přístrojového vybavení k testování a obsazení diagnostických procesů vysokoškolsky vzdělanými odborníky a laboranty. Personálně lze zajistit pouze jednosměnný provoz," dodala.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze má podle mluvčí Marie Heřmánkové v případě nutnosti kapacitu až 250 vzorků denně při dvousměnném provozu. "V tuto chvíli se testuje cca 30 vzorků denně, více jich ani není. VFN testuje jen pro svoje potřeby, ne pro veřejnost," sdělila.

Pouze testy jen pacientů přicházejících do nemocnice na operace nebo zaměstnanců provádí také Nemocnice Na Homolce. "Pro toto testování je kapacita laboratoře dostatečná a laboratoř dokáže denně analyzovat cca 200 testů," sdělila mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Například na Bulovce ale dál funguje odběrové místo i pro pacienty poslané hygienou či praktickým lékařem nebo samoplátce. "V úterý se u nás na odběrovém místě nechalo testovat 291 pacientů, z toho 96 samoplátců," řekla Krautová.

Kapacita laboratoře Fakultní nemocnice Plzeň je asi 100 zpracovaných vzorků denně. "V brzké době, díky novým technologiím, bude kapacita navýšena až na 400 vzorků denně, řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Dostačující kapacitu má podle mluvčího Jakuba Sochora také FN Hradec Králové. Podle něj počet odběrů v poslední době mírně stoupá, nemocnice je připravena v případě potřeby počet odběrů navýšit. "Celkem se ve FN Hradec Králové provedlo již několik tisíc odběrů," řekl mluvčí.

Výrazně vyšší kapacitu než ostatní nemocnice má FN Olomouc. Podle jejího mluvčího Adama Fritschera je nyní schopna vyšetřit v případě potřeby až 2500 vzorků denně. Údaj je za celou olomouckou fakultní nemocnici včetně laboratoře experimentální medicíny Ústavu molekulární a translační medicíny. Zájem podle něj stoupá. Tento týden v pondělí zaznamenali tamní zdravotníci dosavadní rekord, kdy zde byl odebrán vzorek pro následující vyšetření 161 lidem. "Do pondělka přitom čísla příchozích nebyla nijak zvlášť extrémní, pohybovala se spíše v řádu desítek. Rekordní počet byl ale pro zdravotníky skutečně náročný," uvedla Lada Čiklová z Odboru kvality FN Olomouc. 

Vojtěch: Je třeba, aby měl stát na testování větší vliv

Fakultní nemocnice v Ostravě v nejvíce postiženém Moravskoslezském kraji v současné době vlastní laboratorní kapacity nemá. "V současné době se vzorky odebrané pacientům na našich dvou odběrových místech zpracovávají ve zdejším Zdravotním ústavu, což je příspěvková organizace spadající pod stejného zřizovatele jako my, tedy ministerstvo zdravotnictví," sdělila ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. Vybudování vlastního plnohodnotného laboratorního komplementu je podle ní jeden z úkolů rozvojové strategie, na kterém nemocnice pracuje.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je problém v tom, že soukromé laboratoře zařazují vzorky na své čekací listiny i přesto, že na ně nemají kapacitu a jinde je volná. Objevily se i informace, že musely vzorky zamrazit. Babiš to kritizoval, protože pak lidé na výsledek zbytečně čekají.

V době největšího nárůstu nových případů byly k dispozici také laboratoře akademických pracovišť. Mohly odbavit tisíce vzorků denně. Od poloviny června byla ale jejich činnost pozastavena, protože pro ně nebyl dostatek vzorků. Podle dřívějšího vyjádření prorektora Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jana Konvalinky jsou pracoviště připravena se do testování znovu zapojit.

Stát se podle středečního vyjádření ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zaměří na to, aby měl páteřní síť laboratoří spadajících pod jeho resort. "Je třeba, aby měl stát na testování větší vliv, a to lze jen tam, kde má ministr jasně podřízené organizace, kterým může velet," uvedl. Český systém laboratoří a odběrových míst je aktuálně totiž velmi decentralizovaný, vysvětlil.

Autor: ČTK Foto: , depositephotos/ Surabky

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ