Ultrapravicoví extremisté zvažovali v České republice útoky na lidi, jako jsou představitelé státu, i poškození objektů. Jejich plány měly charakter protistátního boje. Uvedl to Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) po březnovém zátahu proti radikálům. Při domovních prohlídkách prý kriminalisté našli mimo jiné i suroviny k výrobě výbušnin a střelné zbraně.
Policisté obvinili devět lidí, hlavně ze založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Stíhají je na svobodě. Podezírají je i z některých dosud neobjasněných žhářských útoků. Dva muže z Aše - dvaatřicetiletého a dvaadvacetiletého - kriminalisté obvinili z obecného ohrožení. Byli to podle policie oni, kdo v únoru vhodil zápalné láhve na ašskou ubytovnu obývanou i Romy.
Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli kromě propagačních materiálů s neonacistickou tematikou například i nelegálně držené střelné zbraně, návody k výrobě výbušnin, suroviny k jejich výrobě a průmyslově vyrobené prostředky k jejich iniciaci.
Co konkrétně obvinění podle policie zamýšleli, nelze podle ÚOOZ říct. "Výsledkem takových násilných akcí by však bezpochyby bylo celkové ochromení činnosti státu," uvedl dnes mluvčí útvaru Pavel Hanták v tiskové zprávě. Členové skupiny prý však aktivně plánovali takzvané přímé akce proti svým odpůrcům, představitelům státu a demokratickému zřízení. Detektivové mají podle mluvčího "mimořádně závažný materiál", který vypovídá o ideologickém protistátním boji extremistů a pracuje s myšlenkou "možného poškození či likvidace konkrétních osob a objektů v ČR".
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta TV Nova řekl, že při domovních prohlídkách detektivové zajistili také seznam s čelními představiteli státu, včetně premiéra Petra Nečase (ODS). "V žádném případě to nebylo ve stadiu, že by se připravoval jakýkoli teroristický útok," dodal. Zároveň zdůraznil, že nechápe, proč osoby nebyly vzaty do vazby a jsou na svobodě.
Hanták uvedl, že policie počítá s tím, že obvinění členů skupiny rozšíří. Kriminalisté mají podezření, že kromě ašského útoku mají někteří členové skupiny na svědomí i úmyslně založený požár restaurace v Kunratickém lese v Praze 10 z konce loňského roku. V tomto případě je podle Hantáka z trestného činu poškozování cizí věci důvodně podezřelá dvojice dvaadvacetiletých členů organizace z Prahy. Obvinění lze očekávat, dodal mluvčí.
Zátah proti radikálům, o němž ÚOOZ informoval již dříve, se odehrál 27. března. Útvar k tomu dodal, že policie zadržela celkem osm mužů a jednu ženu ve věku od 22 do 37 let. Jako členové organizované skupiny se podle kriminalistů na různých místech republiky dopouštěli rozsáhlé trestné činnosti, část z nich se prý osobně podílela na vzniku a založení neonacistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18.
Detektivové ÚOOZ připisují organizaci Blood & Honour Division Bohemia i trestnou činnost v Mariánských Lázních. V lednu se ve městě objevily graffiti, které svým zobrazením zmíněnou organizaci propagovaly a měly prý zastrašit místní obyvatele. "Podle poznatků detektivů se tohoto skutku mohli dopustit další dva (dvaadvacetiletí) muži z Aše. Detektivové proto v nejbližší době požádají kolegy z Mariánských Lázní o spisovou dokumentaci k tomuto případu a zahájí trestní stíhání obou mladíků," uvedl Hanták.
Na webových stránkách uvedené neonacistické organizace, umístěných na zahraničním serveru, propagovali podle ÚOOZ extremisté své postoje a úmysly. Podporovali prý rasovou nenávist, násilí s tendencemi k terorismu a popírání holokaustu. Na internetu prý také informovali o výše zmíněných "přímých akcích". "Návštěvník stránek se tak mohl dočíst o činnosti organizace, o ideologickém boji proti 'systému', proti demokratickému zřízení státu a jejím představitelům, ať už se jedná o představitele vlády, či Policie ČR," uvedl Hanták. Skupina podle policie vyráběla a distribuovala také propagační předměty neonacistické organizace a hudebních skupin.
Šest z obviněných chtěla policie stíhat vazebně. Návrh státního zástupce na uvalení vazby Obvodní soud pro Prahu 1 sice akceptoval, ale když obvinění složili písemný slib, rozhodl o jejich dalším vyšetřování na svobodě. Obviněným hrozí podle Hantáka podle jednotlivého podílu na trestné činnosti vězení od tří do deseti let.
Březnový zátah se uskutečnil ve spolupráci detektivů z ÚOOZ, specializovaných policejních útvarů a policistů Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. Z tiskové zprávy ÚOOZ vyplývá, že kromě Prahy a Aše jsou obvinění ze Sokolova, Trutnova a Hodonína.
.