Neprozkoumané riziko AIDS: ruskojazyční narkomani v ČR
26.06.2007 19:24 Původní zpráva
Pracovníkům drogových center v Česku dělají starosti narkomané z rusky hovoří komunity. Je velmi obtížné je monitorovat. Přitom právě oni představují podle odborníků potenciální hrozbu nákazy HIV.
Vyplývá to z prvních výsledků výzkumu mezi rusky hovořící komunitou v Praze, který provádí Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost. „Ukazuje se, že naše obavy jsou odůvodněné a že procenta nákazy budou vyšší u legálních i nelegálních migrantů zejména z Ukrajiny a z Ruska. A že bychom tento trend bychom měli zavčasu řešit,“ řekl Viktor Moravčík vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost. Studie, která probíhá ve spolupráci s centrem adiktologie, by měla být dokončena do tří měsíců. „Na jejím základě připravíme další kroky k hlubšímu monitoringu rizikových skupin a ke snížení dalšího šíření viru HIV,“ dodal.
Komunity nelegálních přistěhovalců z rusky hovořících zemí bývalého Sovětského svazu jsou v Česku málo zmapované. „Jsou tu samozřejmě potíže s tím, že jsou tu nelegálně, takže jsou velmi nedůvěřiví. Momentálně se nám však s nimi daří navázat postupně kontakt,“ vysvětlila Martina Richterová Temínová předsedyně občanského sdružení Sananim, které provozuje kontaktní centrum pro uživatele návykových látek.
Sananim z těchto důvodů zaměstnává dva rusky hovořící pracovníky, kteří se snaží s těmito lidmi navázat kontakt. „Potíž je také v tom, že nemají o testování zájem. Jsou velmi neinformovaní o zdravotních rizicích opakovaného používání stříkaček a o možnostech, jak je jim pomoci, takže se to snažíme napravit,“ dodalal Richterová.
Nejhůře je na tom Praha a Karlovarsko
Nejrychlejšímu nárůstu onemocnění HIV čelí právě Praha, kde je v současné době registrováno 364 nakažených tímto virem. Přitom na území celého Česka žilo koncem minulého roku 759 registrovaných. Ročně do registru Národní referenční laboratoře pro AIDS přibude zhruba padesát až šedesát lidí. Odhaduje se, že číslo je však ve skutečnosti pěti až deseti násobně vyšší.
Z ostatních regionů je na tom nejhůře Karlovarský kraj, který se potýká podobně jako Praha s přílivem cizinců, z velké části právě z zemích bývalého SSSR.
Přenos nákazy virem HIV je stále z necelých 85 procent způsoben nechráněným pohlavním stykem. Právě u komunit rusky hovořících ciziců by mohl být podle odborníků přenos nitrožilním užíváním drog vyšší. Podle údajů Národní referenční laboratoře pro AIDS byl zjištěn přenos jehlou jen ve čtyřech až šesti případech v minulém roce. Doposud bylo České republice diagnostikováno 968 případů nakažení virem HIV, přičemž 218 lidí onemocnělo AIDS a 125 zemřelo.
K-centra hlásí: Máme plno
Podle expertů je v Česku téměř 35 tisíc uživatelů „tvrdých“ drog. Nitrožilně drogu užívalo v roce 2006 necelých 28 tisíc. Nejvíce se jehel vymění v Praze, tedy více než třetina v zemi. Podle K-center se zvyšuje u drogově závyslých zájem o jejich služby roste takovým tempem, že finanční a personální kapacity kontaktných center přestávají stačit.
„Neznamená to, že by nečekaně vzrostl počet závislých. Jenom je prostě o tyto služby větší zájem, což nás sice těší, ale nestačíme již pokrýt poptávku po našich výměnných a kontaktních programech, momentálně máme denně nasazeno maximum pracovníků,“ sdělila Martina Richterová Temínová ze Sananimu. Podle národního protidrogového koordinátora Kamila Kaliny právě terénním výměnným programům jehel a kontaktních center vděčí ČR za příznivě nízká čísla ve srovnání s ostatními státy. „Finance pro tato centra se budou muset navýšit,“ řekl. Magistrát hlavního města Prahy letos poskytl z rozpočtu 32 milionů korun, tedy o milion více než v minulém roce.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Grafy: Národní referenční laboratoř pro AIDS
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.