Nikam! Bělorusko zatrhlo disidentce Šustrové cestu na akci o Havlovi

Domácí
14. 1. 2014 11:00
Petruška Šustrová.
Petruška Šustrová.

Běloruské velvyslanectví v Praze odmítlo udělit někdejší české disidentce Petrušce Šustrové vízum pro cestu do Minsku, kde se měla zúčastnit akce připomínající prezidenta Václava Havla. Šustrová v úterý uvedla, že od konzulátu obdržela do cestovního pasu razítko s odmítavým stanoviskem. Běloruské velvyslanectví odmítlo své rozhodnutí komentovat.

"Naštvalo mě to, ale nepřekvapilo," uvedla Šustrová, která Bělorusko několikrát v minulosti navštívila - mimo jiné i jako pozorovatelka voleb. Nyní o vízum žádala přes cestovní kancelář.

Novinářka, chartistka a bývalá šéfka rady Ústavu pro studium totalitních režimů je spolu se zesnulým Havlem mezi spoluzakladateli sdružení Občanské Bělorusko a je jeho ředitelkou. Cílem sdružení je všestranně podporovat demokratické iniciativy a rozvoj občanské společnosti v Bělorusku.

Havel byl světově respektovaným zastáncem prosazování lidských práv. Byl rovněž velkým podporovatelem běloruských opozičních sil, které se vymezují proti autokratickému režimu Alexandra Lukašenka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vít Šimánek

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními Čechy

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ