Výročí povstání v Praze
Nová deska u rozhlasu připomíná dosud neznámé obránce
05.05.2015 15:05 Aktualizováno 05.05. 16:30
Za účasti premiéra Bohuslava Sobotky, ministrů i některých pamětníků byla v budově Českého rozhlasu odhalena pamětní deska se jmény dalších 81 lidí, kteří v květnu 1945 padli při obraně Československého rozhlasu. Sobotka na vzpomínkové akci k 70. výročí Pražského povstání varoval před překrucováním dějin. Konec války v květnu 1945 pro Čechy nemá jiný výklad než osvobození, je přesvědčen.
"Vracíme se dnes na místo, které v dějinách naší země za druhé světové války symbolizuje pozitivní zlom, na místo, které ztělesňuje osvobození, oproštění země a společnosti od totalitního zla, na místo, které je spojeno s řadou obětí a příběhů osobního hrdinství," řekl ministerský předseda v projevu před budovou rozhlasu, kde se v květnu 1945 odehrávaly líté boje, které si vyžádaly desítky životů.
"V květnu 1945 se ukázalo, jak velký počet občanů a prvorepublikových vojáků a také tehdejších četníků je ochotných a připravených jít za novou demokratickou republiku bojovat. Je nesmírně důležité, že jsme to byli my sami, Češi, kdo se v posledních dnech války odhodlali chopit zbraní, aby jen trpně nevyčkávali osvobození," uvedl také Sobotka, který tak jako další ústavní činitelé u budovy Českého rozhlasu položil smuteční věnec.
Při bojích o rozhlas mezi 5. a 9. květnem 1945 padlo na 170 lidí. Nová pamětní deska v budově ode dneška připomíná 81 obránců rozhlasu, na něž historici přišli až v poslední době. Celkem během Pražského povstání podle nového seznamu vydaného Vojenským historickým ústavem padlo nejméně 2898 lidí.
Sobotka připomněl, že Prahu tehdy pomáhali osvobodit také Francouzi, Holanďané, Belgičané nebo Bulhaři. "V Pražském povstání významně pomohli i tehdejší vojáci vedení generálem Vlasovem, také na jejich pomoc a příspěvek bychom neměli zapomínat," řekl desítkám účastníků dnešní vzpomínky. "Jiný výklad než osvobození pro nás konec války v květnu 1945 nemá," uvedl také s tím, že není možné připustit překrucování dějin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.