Novičok se v Česku nemůže vyrábět, neznáme jeho strukturu

Domácí
29. 3. 2018 11:17
Policisté v Salisbury po incidentu s otrávením Skripala a jeho dcery novičokem.
Policisté v Salisbury po incidentu s otrávením Skripala a jeho dcery novičokem.

Chemická zbraň novičok se v Česku nemůže vyrábět, neznáme totiž strukturu látky. Znalosti o tomto jedu máme jen částečné z veřejně dostupných materiálů. Tvrdí to alespoň bývalý vedoucí Katedry farmakologie a toxikologie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Jiří Bajgar, který se o jedu v jedné knize sám zmiňoval. Informoval o tom server iRozhlas.cz.

Rusko prohlásilo, že nejpravděpodobnějším výrobcem smrtícího jedu, kterým byli otráveni dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija v anglickém městě Salisbury, bylo Česko, Slovensko, Velká Británie nebo Švédsko. Tohle nařčení je ale zcestné, neboť u nás neznáme ani přesné složení látky.

"Objevily se i neověřené zprávy o existenci nervově paralytické látky v bývalém SSSR pod názvem novičok; struktura této látky nebyla zveřejněna," píše Bajgar ve sborníku Mimoriadne udalosti vo verejnom zdravotníctve od Cyrila Klementa z roku 2011.

Bajgar v knize dále uvádí, že "k výzkumu zdravotnické ochrany před účinky nervově paralytických látek (a také dalších látek) je nutné tyto syntetizovat. V bývalém Československu to bylo realizováno ve VOZ 072 Zemianske Kostoľany (Slovenská republika), kde probíhala laboratorní syntéza těchto látek (v žádném případě nešlo o výrobu chemických zbraní!) na vysoké úrovni."

V tehdejším Československu se novičok nemohl syntetizovat, protože se nevědělo, o co jde. "Spíše (se syntetizovaly) různé látky, které by strukturálně byly buď podobné, nebo nějaké další, abychom mohli vyvíjet ochranu," uvedl pro iRozhlas.cz Bajgar. Podle něj si Rusové našli, že se o novičoku u nás napsalo dost publikací, a tak bylo snazší nás označit za terč. "Novičok tady určitě nebyl. Rusové pouze z internetu a dostupných publikací zjistili, že z bývalého Československa - a poté i z České republiky - je relativně spousta prací o této problematice. Česko je v této oblasti, přestože je malé, uznávané a z toho zřejmě vycházeli," řekl.

Přesně se neví, co to je za látku

Fakt, že neznáme strukturu této nebezpečné paralytické látky, potvrdil i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. "Obecně není známo, co se rozumí pod látkou novičok, co to chemicky je.

Existují spekulace o osmi různých chemických složeních, ale přesně vám to nikdo neřekne," sdělila rozhlasovému webu Markéta Bláhová, vedoucí oddělení pro kontrolu zákazu chemických zbraní. "Vzhledem k tomu, že přesně nevíme, co je to za látku, tak logicky ani nemáme standardy a laboratoře se mohou pouze na základě nějaké další analýzy pokusit stanovit pravděpodobnou strukturu těchto látek," doplnila svou informaci.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/PA/Andrew Matthews

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ