Rodiče nezaopatřených dětí mnohdy nevědí o možnosti získat mimořádnou pomoc od státu na zaplacení nákladů souvisejících se vzděláním. Vyplývá to z výzkumu ombudsmana Stanislava Křečka, o kterém v pátek Kancelář veřejného ochránce práv informovala v tiskové zprávě. Podle ombudsmana se navíc informovanost rodin o dávkách a také šance je získat liší napříč kraji. Vyzval proto ministerstvo práce a sociálních věcí, aby sjednotilo metodiku při schvalování žádostí.
"Z analýzy úřadů práce za období srpen až září vyplývá, že například v Jihomoravském kraji podali rodiče 1111 žádostí, zatímco v Praze jen 128. Jihomoravským žadatelům úřady vyhověly v 97 procentech případů, v Praze pouze 46 procentům a v Karlovarském kraji 41 procentům," vyčíslila mluvčí kanceláře Iva Hrazdílková.
Neinformovanost chce ombudsman vyřešit důslednějším poučováním o možnosti dávky čerpat a dostupnosti formulářů žádostí na kontaktních pracovištích. Rozdíly ve schvalování žádostí sjednocením metodiky. Podle něj je také potřeba aktualizovat ceny školních pomůcek a zájmových aktivit. "Současně požádal ministerstvo (práce a sociálních věcí), aby zvážilo přijetí právní úpravy, která zjednoduší finanční podporu dětí z nízkopříjmových rodin například poskytováním určité paušální částky na školní pomůcky," doplnila Hrazdílková.
Rodiče se v případě zamítnutí mají bránit
Nejčastějším důvodem pro částečné nebo úplné zamítnutí o pomoc je podle ombudsmana sdělení úřadu práce, že se nejedná o neočekávaný výdaj, ale naopak je třeba s ním počítat. "Takový důvod je nepřípustný. Chceme, aby děti řádně plnily školní docházku, získaly vzdělání jako základ budoucího pracovního uplatnění a začlenily se do společnosti. Nejde přitom jen o ně, ale do budoucna tím získá celá společnost," sdělil Křeček.
Žadatelům doporučil, aby se v případě zamítnutí žádosti z nesprávného důvodu bránili. Mezi takové důvody patří argument, že se žadatel nesnaží o zvýšení příjmu vlastním přičiněním, že má dítě pomůcky z předchozího roku, i když si to úřad neověří. Dalším argumentem je, že se má na výdajích podílet i druhý rodič, ale úřad si neověří, zda je toho schopen.