Obce by mohly od příštího roku získat na daních o 2,5 miliardy korun více než dosud. Počítá s tím novela zákona o rozpočtovém určení daní, již předkládá ministerstvo financí a kterou má v pondělí projednat vláda. Více peněz by měla novela přinést především nejmenším obcím do 300 obyvatel, a to především díky nově zavedenému kritériu výměry obce, které zvýhodňuje obce s nízkou hustotou obyvatelstva. Naopak 146 obcí z celkových 6244 by na změně mělo podle ministerstva financí prodělat přibližně 832,5 milionu korun.
Dosud zákon počítá daňové příjmy obcí podle počtu obyvatel upraveného koeficienty, které vycházející z velikosti obcí. Ministerstvo nově do zákona zavádí výpočet i podle výměry obce a prostého počtu obyvatel. Úřad rovněž navrhuje snížit počet velikostních kategorií obcí ze 14 na čtyři a zavádí mezi nimi postupné přechody místo současných skokových. Nejmenší obce nárokují dnes řádově 4500 korun na hlavu, v případě, že novelu vláda i parlament schválí, to bude dvojnásobek.
"Algoritmus přerozdělení sdílených daňových příjmů dle počtu obyvatel upraveného velikostními koeficienty obcí je nově modifikován tak, aby nedocházelo k často kritizovaným skokovým přechodům mezi velikostními kategoriemi. Právě zavedení tzv. postupných přechodů odstraní pravděpodobně největší handicap současného systému," uvádí materiál MF.
Znevýhodnění spočívá podle ministerstva v tom, že obce s počtem obyvatel blížícím se hraničním hodnotám velikostních kategorií mohou být i při malé změně počtu obyvatel přesunuty do jiné velikostní kategorie, což pak vede k výrazné změně daňových příjmů. To vedlo v případě některých obcí ke spekulacím s počty obyvatel.
Například u města Olomouc, které je jedinou obcí v kategorii 100.001 - 150.000 obyvatel, je v současnosti podíl na sdílených daních podle MF o čtvrtinu vyšší než u měst, která mají počet obyvatel těsně pod hranicí 100.000, například Liberec nebo Hradec Králové. Praha nyní získává šestiapůlnásobek příjmů na obyvatele ve srovnání s obcemi do 100 obyvatel, u Brna, Ostravy a Plzně je to téměř čtyřnásobek.
Ministerstvo společně se svým návrhem předkládá vládě i alternativní návrh měst a obcí. Ten počítá z více penězi pro menší obce než materiál MF. Menší obce a města chtějí ještě více zohlednit prostý počet obyvatel a získat tři miliardy korun na úkor Prahy, Plzně, Ostravy a Brna. Tento návrh by měl nejvíce zvýšit příjmy obcí do 5000 obyvatel. Prodělat by mělo 24 obcí, a to zhruba 176 milionů korun. Podle informací z úřadu vlády oba materiály vláda projedná a rozhodne, která varianta bude předložena parlamentu.
Menší obce si již delší dobu stěžují na diskriminaci při rozdělování peněz. Zhruba 40 starostů v polovině června podepsalo Smlouvu obcí a měst proti daňové diskriminaci. V ní se zavázali, že budou usilovat o změnu současného systému přídělu nárokových státních prostředků. Ke smlouvě se již připojilo na 1100 obcí. Obcím se nelíbí, že stát menším sídlům dává až 6,5krát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největší města.
Kvůli přerozdělování daní se dokonce obce Suchá Loz a Vysoké Pole rozhodly žalovat ČR u Evropského soudu pro lidská práva. Po jednáních představitelů města a obcí s ministrem financí na konci srpna zástupci obou obcí přislíbili, že žalobu stáhnou.
Ministerstvo financí má navíc podle ministra Miroslava Kalouska v plánu příští rok zahájit práce na zcela novém zákonu o rozpočtovém určení daní. Norma by měla platit od ledna 2010.
Současný systém rozpočtového určení daní pro obce se používá od roku 2001. Ministerstvo financí přepokládá, že v roce 2008 na daních vybere přes 600 miliard korun. Města a obce získají více peněz díky zvýšení podílu obcí na sdílených daních z 20,59 procenta na 21,04 procenta, vyplývá z materiálu.
Ilustrační foto: ČTK