Obchodování s lidmi mělo loni v Česku podle policejních statistik 52 obětí, přičemž nejvíce jich bylo v Praze, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Stejně jako v předchozích letech nejčastějším účelem tohoto obchodu bylo sexuální a pracovní vykořisťování, jiné formy jako například obchodování s lidmi kvůli odběru orgánů nebyly zjištěny. Vyplynulo to ze zprávy o stavu obchodování s lidmi v České republice za rok 2013, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.
Podle autorů zprávy obchod s lidmi stále patří mezi nejčastější formy organizovaného zločinu v Česku, ubylo ale násilí, kterým se pachatelé snaží donutit své oběti k poslušnosti. K dosažení svých cílů častěji využívají hlavně lsti, závislosti nebo omylu.
Kriminalisté loni zjistili celkem osmnáct případů obchodování s lidmi, přičemž ve čtrnácti z nich figurovali jako oběti lidé mladší osmnácti let. Z celkového počtu uvedených trestných činů jich policisté objasnili šestnáct. Vyšetřováno v rámci nich bylo pětadvacet lidí, ve většině případů šlo o muže. Pachatelé zjištěných případů obchodu s lidmi byli podle policistů zejména v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji.
Oběťmi trestných činů obchodování s lidmi v Česku byly podle zprávy ministerstva vnitra občané Slovenska, Nigérie, Ukrajiny, Vietnamu, Mongolska, Ruska, Rumunska nebo Bulharska. Zpráva ale připomíná, že v republice se stávají oběťmi i Češi.
Za obchodováním s lidmi ve většině případů stojí špatné ekonomické podmínky rodin i jednotlivců a nezaměstnanost. "Lidé, kteří se rozhodnou odejít od rodiny, mnohdy opouštějí své děti a odcházejí za vidinou výdělku, který budou posílat domů. Neznají cizí jazyk, podepisují smlouvy, kterým nerozumějí, nebo žádné smlouvy nemají," dodávají autoři zprávy.
Obchod s lidmi měl loni 52 obětí, i mladších osmnácti let
Domácí
17. 7. 2014 08:35Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock