Ministerstvo obrany chce v příštích deseti letech zlepšit stav 11 vojenských základen. Jejich vybavení by se mělo přiblížit standardu, který je obvyklý u západoevropských spojenců. Úřad předpokládá, že si projekt s názvem Základny 21. století vyžádá "jednotky miliard až nižší desítky miliard korun".
Ministerstvo řízené Martinem Stropnickým (ANO) nyní zpracovává analýzy, na jejichž základě by měl být projekt zahájen. Cílem je je, aby úřad předešel "nenadálým a unáhleným opravám", které se dělaly v minulosti.
Ministerstvo projekt nazvalo Základny 21. století. "V tuto chvíli je projekt ve fázi detailních analýz, kdy chceme přiblížit 11 vybraných významných posádek standardu, tak jak jsme zvyklí vídat v západoevropských zemích a obecně u našich spojenců," poznamenal náměstek ministra obrany Pavel Beran. Cílem analýz je zjistit, co která základna bude potřebovat a co jí chybí.
Mezi vybranými základnami jsou tři letiště Kbely, Náměšť nad Oslavou a Čáslav, ze základen pozemního vojska byly určeny Přáslavice, Bučovice, Chrudim nebo základna logistické podpory Štěpánov. "U těch ostatních stále ještě analyzujeme, do jaké hloubky půjdeme. Je to pilotní projekt, který bude v nějaké době rozšířen na všechny základny," dodal Beran.
Doufá, že během asi deseti let budou základny české armády vypadat podobně. Voják, který bude převelen na jinou základnu, by se měl dostat do podobného prostředí s podobnými standardy. "Není to o tom, že budou mít stejnou barvu omítky, ale že budou mít stejný prostor pro výkon své práce," dodal náměstek.
Investice odhadl řádově na miliardy nebo nízké desítky miliard korun. V současné době podle něj ministerstvo vynakládá ročně 800 milionů korun na opravy a asi miliardu korun na investice do nemovité infrastruktury.
Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany sdělil, že nemovitá infrastruktura na některých místech vyžaduje zásadní modernizaci a rozšíření, aby byla schopna přijmout vyšší počet vojáků nebo aby v ní bylo možné uložit rezervní zásoby vojenského materiálu.