Sociální demokraté odmítají zavedení školného a neuvažují ani o poplatcích, které by sloužily jako takzvané penalizace za nadstandardní délku studia. Shodlo se na tom dnes politické grémium sociální demokracie. Strana tak odmítá návrh v Zelené knize od svého vlastního stínového ministra školství Jiřího Havla.
O závěrech grémia dnes informoval vedoucí sekce PR a marketingu strany Ondřej Macura.
"Návrh Jiřího Havla, který nebyl projednán v odborném zázemí, ve stínové vládě ani v politických orgánech strany, je podle názoru vedení sociální demokracie v rozporu se základními ideály a programovými dokumenty ČSSD," usneslo se dnes stranické grémium.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD otáčí. Vůbec poprvé mluví vážně o školném
Už v pondělí předseda strany Jiří Paroubek kategoricky odmítl, že by sociální demokracie chtěla zavést na vysokých školách poplatky za studium. "Není tomu tak, nikdy tomu tak nebylo a nebude tomu tak v mnoha nejbližších letech," uvedl. Stranické grémium dnes uvedlo, že školné nepovede ke zkvalitnění studia.
Podle Havla by byly poplatky za opakované zkoušky, jejichž výnos by šel přímo do rozpočtů škol, penalizací za zneužívání principu solidarity. "Za opakovanou zkoušku by student mohl platit například dvě stě korun, za horší prospěch pak sto korun za semestr. Částku, počet opakování i prospěchový průměr by si určovaly samy školy," řekl již dříve Havel Hospodářským novinám, které o Zelené knize informovaly.
Ani vládním občanským demokratům se poplatky nelíbí. Současná vláda vedená ODS prosazuje princip odloženého školného. Podle něj by student začal peníze splácet až ve chvíli, kdy si bude vydělávat. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát.
Foto: archiv