Od ledna v Schengenu? I přes potíže se to prý stihne
13.07.2007 09:44 Původní zpráva Aktualizováno 13.07. 17:59
Proces rozšiřování schengenského prostoru se opět lehce zadrhl. Některé země, které už v Schengenu jsou, totiž měly problémy při technických testech. Zástupci deseti zemí proto apelují na členy EU, aby "vyvinuli maximální úsilí k dodržení termínů rozšíření".
Podle ministra vnitra Ivana Langera, který o schengenském prostoru jednal v rakouském Innsbrucku, nedávná kontrola ukázala, že hned devět dosavadních členských států propadlo při testech zapojení do informačního systému SISOne4All. Konkrétně jde o Belgii, Dánsko, Španělsko, Finsko, Norsko, Island, Itálii, Řecko a Nizozemsko.
„Není to dobrá zpráva, tím spíše, že může mít vliv na datum vstupu nových zemí do schengenského prostoru. Pokud by totiž systém SISOne4all nefungoval byť jen v jedné stávající členské zemi, k rozšíření o nové státy by vůbec nemohlo dojít. To považuji za naprosto nepřijatelné,“ komentoval tyto informace Langer. Podle něj Česká republika všechny podmínky pro vstup svědomitě plní.
Informovaný bruselský zdroj nicméně server TÝDEN.cz upozornil, že se jednalo pouze o technickou závadu. "Software, který má naučit komunikovat 24 systémů jednotlivých zemí, se prostě v několika případech nepodařilo správně spustit. Jedná se ale o technický problém, který by mohl potkat kteroukoli zemi," zdůraznil. "Osobně se nedomnívám, že tyto problémy budou ve finále znamenat zpoždění spuštění systému," dodal.
Informace o nezvládnutí testů v devíti zemích se řešila na Salcburském fóru, které sdružuje některé země střední a východní Evropy (ČR, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Polsko, Slovinsko, Bulharsko, Rumunsko) a umožňuje jim koordinovat postup v bezpečnostních otázkách na půdě EU. V Innsbrucku jednalo v rámci fóra deset ministrů vnitra evropských zemí.
Langer prosadil výzvu k harmonogramu
Český ministr vnitra úspěšně navrhl, aby se v závěrečné deklaraci fóra objevila výzva k dodržování harmonogramu pro zavedení informačního systému. Všichni členové budoucího schengenského prostoru tedy byli vyzváni, aby dokončili instalování systému do srpna letošního roku a aby "vyvinuli maximální úsilí k dodržení termínů rozšíření". Konečné slovo bude mít v říjnu hodnotící komise odborníků, která určí, zda všechny země splnily všechna kritéria vstupu.
Langer připomněl, že ČR přestane kontrolovat asi 2000 kilometrů hranic a má samozřejmě velký zájem na tom, aby i vnější hranice schengenského prostoru byla perfektně chráněna. Podle Langra hodnotící mise na Slovensku již potvrdila, že také Bratislava zvládne přípravu na Schengen včas.
Značnou pozornost ministři věnovali i bezpečnostním opatřením v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím Evropy v Rakousku a Švýcarsku příští rok. Ministři podpořili těsnou spolupráci v boji proti chuligánům dlouho před událostí i během jejich přesunů v jiných než pořádajících zemích. Podle Langera uvítali české zkušenosti ze spolupráce s německými úřady při loňském světovém šampionátu i z práce speciálně připravených policistů s fanoušky.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.