Od policie odcházejí další elitní vyšetřovatelé

Domácí
12. 4. 2007 07:44
bez popisku 7131
bez popisku 7131

Protikorupční policii opustily tři desítky klíčových důstojníků. Jde o policisty, kteří například zabránili krádeži šesti miliard korun ze státního podniku Čepro, zmařili chystaný prodej falešných stamilionových směnek po IPB nebo se zabývali případem konkurzního soudce Jiřího Berky a dodávali dalším bezpečnostním složkám informace o podvodech spojených s podnikatelskou skupinou kolem Setuzy či s lidmi kolem Národního bezpečnostního úřadu. Zabývali se také machinacemi při financování politických stran. Uvedl to server Aktuálně.cz.

"Kontakty, které měli, se v této branži budují roky. Dlouhodobě jsem s nimi spolupracoval a prokazatelně vím, že ty lidi opravdu zachránili státu neskutečné peníze," uvedl státní zástupce Jaroslav Dolejší, který řídil na vrchním státním zastupitelství odbor boje s hospodářskou kriminalitou. Vedení služby v tom ale žádný problém nevidí a výtky, že hatilo práci svých podřízených, odmítá.

Část z těchto policistů odešla do civilu už loni, dalších patnáct skončilo k letošnímu dubnu. Například Karel Tichý, bývalý šéf oddělení, které mělo na starosti operativní činnost, uvedl, že mu byla práce soustavně znechucována cílenými úniky informací, paděláním odhalených poznatků či bráněním v operativní činnosti a neochotou vedení reagovat na závažné poznatky o trestné činnosti. Serveru řekl, že jeho nadřízené zajímaly jen informace týkající se politiků.

Podobně se vyjádřil i bývalý šéf oddělení sledování Petr Dětský. "O naši práci nebyl ze strany vedení služby zájem a nikdo se ani nesnažil masivnímu odchodu lidí zabránit," uvedl Dětský, který protikorupční službu před patnácti lety spoluzakládal.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Muž dostal za nezákonnou vazbu rekordní odškodné 11,5 milionu

Domácí
Aktualizováno: 13. 10. 2025 18:36
ilustrační foto

Diskuse o vystoupení z EU a NATO nebudou. SPD i Motoristé couvli

Domácí
Aktualizováno: 13. 10. 2025 18:38
Andrej Babiš

Motoristé na vládě trvají i přes skandály kolem Filipa Turka. Sešli se s Babišem

Domácí
13. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ