Odborníci: Návrh třírychlostní mateřské má ještě mouchy

Domácí
17. 7. 2007 17:18
Ministr Nečas v úterý diskutoval s rodiči o novém návrhu rodičovské dovolené.
Ministr Nečas v úterý diskutoval s rodiči o novém návrhu rodičovské dovolené.

Ministr Nečas v úterý diskutoval s rodiči o novém návrhu rodičovské dovolené.Mezi třemi různě dlouhými lhůtami mateřské dovolené by si mohli začít rodiče volit už od 1. 1. 2008, pokud se podaří v srpnu prosadit vládní reformy. Rodiče změnu vítají. Odborníci však varují před nedořešenými otázkami péče o děti.

O razatní změně v rodičovské dovolené v úterý diskutovali zástupci resortu ministerstva práce a sociálních věcí s představiteli rodičovských sdružení, mateřského centra a psychology. Matka, která nastoupí mateřskou dovolenou, by si mohla do šesti měsíců po porodu dítěte zvolit, zda chce zůstat doma a pečovat o potomka do dvou let, nebo zda si ji prodlouží do tří či čtyř let věku potomka.

Podle "rychlosti" domácí péče má být vyplácen rodičovský příspěvek: za rodičovskou péči do dvou let věku má být vyplácen rodičovský příspěvek ve výši 11 400 Kč měsíčně, do tří let věku 7 600 Kč a do čtvrtého roku 3800 Kč. Čerpání příspěvku se vždy vztahuje k nejmladšímu dítěti v rodině a oba rodiče by se stejně jako doposud mohli na mateřské dovolené vystřídat. „Chceme změnou systému vyjít vstříc požadavkům moderní rodiny. Dát rodině možnost svobodného rozhodnutí a zároveň liberalizovat péči o děti,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Ministr si také od reformy slibuje, že by mohla pomoci udržet současný trend vyšší porodnosti. "Nejrychlejší varianta by mohla například motivovat ke opakovanému těhotenství," vysvětlil.

Rodiče vnímají možnost volby pozitivně. „Rozhodně to motivuje rodiče k větší odpovědnosti, jak se rozhodnou o potomka starat. Je to přínos i pro ty, kteří se chtějí vrátit do zaměstnání dříve,“ řekla Martina Pojarová, ředitelka rodinného a kulturního centra Nová Trojka, která zastupovala v diskusi názor matek. „Měla by však být zajištěny dostatečné sociální služby i osvěta pro rodiče, aby věděli, do čeho jdou,“ uvedla Pojarová.

Obavy mají rodiče ze snižujících se kapacit předškolských zařízení. V Česku byla totiž od poloviny devadesátých let kvůli nízké porodnosti zrušena řada školek a jeslí. Ty zbylé nyní začínají mít vážné kapacitní potíže v souvislosti se současným babyboomem. „Vidím tady nutnou potřebu zajištění služeb i pro tří až šestileté děti. Síť školek již nestačí,“ řekla Sylvia Ettlerová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Nečas: Nové jesle a školky nejsou řešení

Řešit situaci zprovozněním nových zařízení však ministr Nečas nehodlá. Chce totiž prosadit alternativní druhy péče - například uzákonit vzájemnou rodičovskou výpomoc. Pomoci by měla i síť mateřských center nebo různých rodičovských sdružení. Ministerstvo uvažuje také o podpoře zřizování "miniškolek" ve firmách nebo na univerzitách. Odborní pracovníci by se tam dočasně starali o děti zaměstnanců nebo studentů. „Rozhodně nechceme, aby došlo k nějaké další extenzi veřejných výdajů. Chceme péči o dítě opřít o soukromý sektor, který beztak již funguje. Podobně jako ve Francii, Švýcarsku a Rakousku liberalizovat péči o děti úpravou živnostenského zákona,“ vysvětlil svůj plán.

Rozhodnutí matek, jakou "rychlost" mateřské zvolit, má být podle návrhu ministerstva z administrativních důvodů nevratné. Někteří odborníci se však obávají, že rodiče nejsou na novinku, která by měla platit již od 1. ledna, dostatečně připraveni a rozhodnutí jim bude činit potíže. Péče o dvouleté děti by měla být dořešena dříve, než vejde reforma sociálního systému v platnost. „Jsem zatím na vážkách, zda je to skutečně dobré řešení. Rodiče se budou muset rozhodnout ve chvíli, kdy bude dítěti půl roku a není jasné, jak se bude dítě adaptovat na okolí, jak bude odolné,“ upozornila dětská psycholožka Ilona Špaňhelová. „V tomto směru by byla vhodná lepší osvěta a možnost konzultace s odborníky,“ uvedla psycholožka.

Podle ministra Nečase by mohly tento problém vyřešit rodinné poradny. „V době, kdy se u nás rozpadá 67 maželství ze sta, chci usilovat o to, aby byla revitalizována síť rodinných poraden. Pokud by si rodiče nevěděli rady, mohly by poradny pomoci, jak se správně rozhodnout,“ vysvětlil.

Refoma nemyslí na dvojčata

V rámci diskuse také zaznělo, že nový systém čerpání rodičovských příspěvků také nemyslí na rodiny s dvojčaty a vícerčaty. Na to upozornila předsedkyně Klubu dvojčat a vícerčat Klára Rulíková.

Částka je totiž poskytována jako náhrada za ušlý zisk, neodvíjí se tedy od počtu dětí, ale od času, který matka či otec stráví mimo zaměstnání. Rodič dostane stejný příspěvek, ať se stará o jedno dítě nebo trojčata. "Jsme si vědomi toho, že rodiče vícerčat jsou znevýhodněni, a jsme připraveni tuto věc analyzovat," reagoval Nečas. O možných variantách by mohlo ministerstvo podle něj jednat příští rok, do nynější reformy však úpravu pro vícerčata nezahrnul.

Rodiny vícerčat dostávají větší příspěvky při porodu. Matka dvojčat obdrží 53 120 korun, trojčat 79 680 a čtyřčat 106 240 korun. S více dětmi narozenými najednou má matka nárok na mateřkou dovolenou v délce 37 týdnů - o devět týdnů více než při narození jednoho dítěte.

Porody vícerčat jsou v Česku čím dál častější. Za posledních 15 let se poměr narozených dvojčat k ostatním dětem změnil z dřívějších 1:100 na 1:50. Hlavní zásluhu na tom mají umělá oplodnění. Jako další problém pak Rulíková vnímá, že se péče o vícerčata nezapočítává do důchodu. Klub dvojčat a vícerčat usiluje o prosazení koeficientu 1,5, jímž by se příspěvek pro rodiče vícerčat násobil. O navýšení příspěvku by pak mohli projevit zájem i lidé, kteří se starají o dvě děti, které se narodily krátce po sobě.

Ministr Nečas dále zvažuje, že firmy a instituce by mohly mít v budoucnu nižší odvody, pokud umožní rodičům dětí do 12 let pracovat na částečný úvazek. Klesnout by jim mohly o tři či čtyři procentní body.

Nový systém mateřských dovolených by podle Nečase mohl ušetřit 4 miliardy korun do roku 2008 a 8 miliard korun státního rozpočtu do roku 2010 oproti stávajícímu systému. „V tuto chvíli návrh prošel prvním čtením a očekávám, že by měl ve druhé polovině srpna projít i druhým a třetím čtením,“ dodal. Že by návrh neprošel, si ministr nepřipouští.

Rychlejší čerpání - (do 24 měsíců věku dítěte) ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství za cca 5 měsíců (22 týdnů) + celková výše čerpání rodičovského příspěvku 216 600 Kč (za 19 měsíců ve výši 11 400 Kč)

Klasické čerpání - (do 36 měsíců věku dítěte) ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství za cca 5 měsíců (22 týdnů) + celková výše čerpání rodičovského příspěvku 235 600 Kč (za 31 měsíců ve výši 7 600 Kč)

Pomalejší čerpání - (v základní výměře do 18 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře do 48 měsíců věku dítěte) ženě náleží po porodu peněžitá pomoc v mateřství za cca 5 měsíců (22 týdnů) + celková výše čerpání rodičovského příspěvku 212 800 Kč (za 13 měsíců ve výši 7 600 Kč a 30 měsíců ve výši 3 800 Kč)

 

zdroj: www.mpsv.cz

 

Foto: archiv

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ