Odpůrci řekli radaru "Ne!"

Domácí
3. 2. 2007 16:14
bez popisku 1529
bez popisku 1529

ne základnámV Jincích na Příbramsku se v sobotu sešli odpůrci americké radarové základny, která má stát ve vojenském újezdu Brdy. Na náměstí v městysi, který leží na jeho východním okraji, se podle odhadu koordinátora akce Jana Bednáře sešlo kolem 300 lidí. Zastánce radarové základny mezi nimi vidět ani slyšet nebylo.

Někteří z účastníků drželi transparenty s nápisy "Ne základnám v ČR", "Ne válce", "Ne imperialismu". Většina lidí zároveň připojila svůj podpis pod petici za vypsání referenda o základně.

Byli mezi nimi i Dana a Stanislav Šestákovi ze Sedlčan. Řekli, že jim chybí konkrétní informace o radarové základně. Zkusili už i telefonní linku, kterou pro tento účel zřídil Středočeský kraj. "Dověděla jsem se lži. Třeba to, že se radar postaví v rámci Evropské unie," tvrdí Šestáková. Postrádá především informace o tom, jaký dopad by radar měl na zdraví lidí. V zahraničí se podobná zařízení staví mimo obydlená území, tady by měl stát v sousedství obcí, poznamenala.

Starosta Jinců Josef Hála (KSČM) přítomným sdělil, že vítá všechny aktivity, které povedou k rozvinutí celonárodní odborné diskuse k problematice radarové základny. Pak řekl, že o otázce místního referenda zastupitelstvo ještě nejednalo. "Lidem chybí odborné podklady pro rozhodnutí," dodal.

"Využijme všech prostředků, které jsou legální a účinné. Je to akce ulice, nenechme za sebe rozhodovat někoho, kdo sotva získal mandát," vyzvala k vyhlášení místních referend Jarka Richterová z Prahy. Další z diskutujících vyjádřil pochybnosti o tom, zda čtyřicetimetrové průzkumné vrty, které Američané dělali na podzim v Brdech, mají opravdu sloužit pro potřeby radaru. Účastníkům protestu vyjádřili na místě podporu i lidé z Prahy nebo Ústí nad Labem.

"Nechci svého syna a rodinu nechat zabít dobrovolně. Jsem proti základnám, poněvadž znám sílu těchto zbraní a jejich účinky," zdůvodnil svou účast v dnešním protestu bývalý vědecký pracovník Vladimír Kotěšovec. Polovinu roku žije v Trokavci na Rokycansku, v jehož blízkosti má podle jedné z verzí radar stát.

Američané chtějí v Česku umístit část své protiraketové základny, vláda s nimi hodlá o této nabídce jednat. Občanští a křesťanští demokraté vybudování základny podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. Základnu naopak odmítají opoziční komunisté, s největší pravděpodobností proti ní bude i ČSSD. Proti základně se v pátek postavilo vedení strany. Sociální demokraté i komunisti prosazují k otázce radarové základny v Česku konání referenda.

Odpůrci umístění americké základny už protestovali tento týden v Praze. Bednář, který zastupuje iniciativu Ne základnám, řekl, že protestní akce se chystají pořádat nejen v dalších obcích a městech v blízkosti újezdu, ale po celé republice. Dodal, že petičnímu výboru sněmovny předali už archy s devíti tisíci podpisy, shromáždili už další čtyři tisíce a každý den k nim přibývají stovky dalších. Podpisovou akci chtějí pořádat do té doby, než se o radarové základně definitivně rozhodne.
 

Autor: ČTK

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ