ODS se v regionech komunistů neštítí

Domácí
17. 4. 2007 07:00
bez popisku 7505
bez popisku 7505

Občanští demokraté budou tolerovat řadu svých místních stranických sdružení, která na radnicích spolupracují s KSČM, ačkoliv jim vedení strany po loňských komunálních volbách pohrozilo zrušením. Možný důvod? O osudech lidí z regionu rozhodují zase lidé z regionu, a to členové oblastního sněmu.

Teprve oblastní sněm ODS totiž navrhuje celostátní výkonné radě zrušení místní organizace. A není-li takový návrh podán, není koho zrušit.

Naposledy se o osudu spolupracující organizace jednalo o víkendu v Litoměřicích. Právě tamní sněm podržel organizaci v Roudnici nad Labem, kde obě strany na radnici spolupracují. Roudnický starosta Zdeněk Kubínek (ODS) je zároveň členem krajské regionální rady. Místopředseda strany Petr Gandalovič ale propojení radnic a oblastních sněmů nevidí. "Na sněmu se sejde několik desítek lidí. Střet zájmů tam tedy nemůže být převažující," uvedl.

Občanští demokraté v regionech si přesto vyslovují podporu jako na běžícím pásu. Stejně jako v Roudnici prošla spolupráce obou znesvářených stran na radnicích v Rotavě, Kraslicích, Březové či v Hranicích v Karlovarském kraji. Za starosty se tam také postavily regionální politické orgány, podobně jako v Humpolci, Žirovnici, Polné, Golčově Jeníkově a Hrotovicích na Jihlavsku. "Nelíbí se mi to, nadšený nejsem. Je to ale výsledek místní situace, za kterou nesou tamní lidé odpovědnost," uvedl Petr Gandalovič.

Podle organizace Transparency international není pro politiky jednoduché prosazovat zájmy veřejnosti na obecní úrovni. Velkou chuť nemají ani sami politici. "Regiony tvoří mocenskou základnu politiků na vyšší úrovni a tito politici si nemohou dovolit je naštvat nebo obrátit proti sobě. Místní buňky si proto dělají do značné míry co chtějí a centrálního zásahu (až zrušení) se příliš neobávají. Toto fakticky znemožňuje jakoukoli snahu fakticky vynucovat politické rozhodnutí, tedy i nespolupracovat s komunisty," uvedl David Ondřička z Transparency international.

Starostové se obvykle brání, že neuzavřeli obyklou koalici, protože nemají koaliční smlouvu nebo že komunisti jsou kvůli specifickým vztahům na místní úrovni lepší variantou než zbytek politického spektra. "Osobní vztahy hrají na komunální úrovni velkou roli. Voliči mnohdy rozdají karty tak, že ODS nezbude nic jiného než se dohodnout s KSČM. Dalším řešením by bylo vypsat nové volby, ale je tu riziko, že se výsledek bude opakovat," myslí si politolog Bohumil Doležal.

Jeho slova potvrzuje například situace v Golčově Jeníkově. "Byla to jediná možná varianta," popsal před časem tamní starosta Pavel Kopecký (ODS) povolební situaci, která přinesla křeslo v městské radě nestraníkovi na kandidátce KSČM.

Usnesení kongresu ODS z prosince roku 1999 přitom "vyzývá všechny organizace ODS, aby učinily vše pro soustavnou izolaci komunistů ve svých regionech a při každé příležitosti důsledně poukazovaly na jejich hanebnou minulost a pro demokracii nebezpečnou přítomnost". O tom, že budou regiony rozhodovat samy o sobě v otázce spolupráce s komunisty, rozhodl kongres ODS v listopadu loňského roku.  Usnesení, které zakazuje uzavírat koalice na místní úrovni s KSČM navrhla děčínská organizace strany. Původně se mělo vztahovat i na prostou spolupráci, takto formulovaný návrh ale neprošel.

Občanští demokraté skoncovali podle dostupných informací jen se dvěma místními sdruženími, a to v Dubicku a Zábřehu na Šumpersku. Podle průzkumu MF Dnes spolupracuje po říjnových komunálních volbách ODS s komunisty na radnicích v šedesáti městech.

Foto: Archiv

Další čtení

Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025
Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ