Kauza ProMoPro
ODS vyřkne verdikt nad Vondrou. Nechce ho dát zadarmo
28.03.2011 09:00 Analýza
Hra o ministra obrany Alexandra Vondru paralyzuje vládu už dva měsíce. Má, nebo nemá Vondra kvůli údajným prohřeškům z doby českého předsednictví Evropské unii rezignovat? Právě o tom bude dnes jednat vedení ODS. A to nejspíš nedá hlavu svého místopředsedy koaličním partnerům zadarmo.
Nejde totiž jen o Vondru, ale i o způsob, jakým má trojčlenná koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných dál fungovat. "Pokud přistoupíme na princip, že se budou koaliční strany navzájem ostřelovat, vláda nevydrží a celá pravice se zdiskredituje," reagoval na volání koaličních partnerů po Vondrově odstoupení jeden z vlivných členů výkonné rady ODS, který si nepřál být jmenován.
"Nenecháme se vydírat"
O tom, jak naložit s Vondrou, bude v pondělí jednat grémium a výkonná rada ODS. Názory na to, jak schůzky dopadnou, se různí. Právě nevole vůči diktátu topky a véček však může při rozhodování o Vondrově osudu významně ovlivnit. Až do poslední chvíle ale probíhají i neoficiální schůzky.
"Myslím, že se ODS nenechá vydírat a tlačit do něčeho od těch, kteří mají sami máslo na hlavě," uvedl zástupce Středočechů ve výkonné radě ODS Hynek Fajmon.
A jeho slova potvrdili i další členové širšího vedení ODS, například Walter Bartoš z Jihomoravského kraje. "Jsem přesvědčen o tom, že to pan ministr Vondra ustojí, že bude ODS stát za ním. Prozatím si myslím, že je to většinový názor," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Bartoš. "Myslím, že jsme se možná i ukvapili s panem ministrem Drobilem a že bychom neměli udělat podruhé stejnou chybu," dodal.
ODS by odvoláním Vondry ztratila druhého ministra. Nemluvě o tom, že by premiér a předseda ODS Petr Nečas přišel o dalšího viditelného místopředsedu a stranického spojence.
Ústí svolává kvůli Vondrovi další jednání
Podle některých členů ODS už ale kauza Vondra trvá příliš dlouho a stranu vysává. "To, že situace kolem Alexandra Vondry neprospívá koalici ani ODS, je evidentní," připustil včera v ČT i šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.
Oč jde v kauze ProMoPro |
V září 2008 uzavřel Úřad vlády smlouvu bez výběrového řízení s firmou ProMoPro na technické zajištění při předsednictví v EU. Za předsednictví odpovídal tehdejší vicepremiér Alexandr Vondra. Smlouvy podepisoval šéf Úřadu vlády Jan Novák. Úřad vyplatil firmě ProMoPro 525 milionů. Ministerstvo financí poté zmapovalo "nestandardní toky" peněz. ProMoPro odeslalo 378 milionů firmě NWDC; ta později přeposlala 135 milionů do Rakouska na účet anonymní firmy. Přístup k účtu měl Libor Veverka, který podniká s majiteli ProMoPra manžely Veselými. Firma NWDC poslala dalších 60 milionů na účet firmy Boreno Consulting; z toho 45 milionů šlo k anonymní firmě do zahraničí. Podle ministra financí mohla být zakázka předražena až o 241 milionů korun. |
Ústecká ODS, kde se kvůli ministrovi obrany údajně strhla bouřlivá diskuze, zase nakonec přijala rozhodnutí, že podpoří stanovisko premiéra Petra Nečase. Už na 19. dubna ale svolala regionální sněm. "Celá kauza velmi ubližuje ODS," naznačil, že by měl ministr obrany odejít, vlivný člen tamní ODS.
Hlubší změny ve vládě?
Nečas se stejně jako další členové nejužšího vedení strany odmítl k Vondrovi předem vyjádřit. "S čím půjdu na grémium a výkonnou radu, sdělím na grémiu a výkonné radě," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ. I on nicméně postup TOP 09 a jejího prvního místopředsedy Miroslava Kalouska kritizoval.
Dost možná se tak ODS na dnešním jednání shodne na šalamounském řešení. A v souvislosti s případným odchodem Vondry bude požadovat například hlubší změny ve vládě. "Alexandr Vondra není jediný, kdo má ve vládě problémy. A rozhodně není nejslabší ministr," připustil podobné spekulace jeden z vysoce postavených členů ODS, který si nepřál být jmenován.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.