On-line chat
Odškodňování obětí trestných činů se zlepší, tvrdí Pospíšil

10.03.2011 12:30

Jak bude vypadat nový občanský zákoník? Co si ministr spravedlnosti myslí o sporu s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou? A jak hodnotí své působení ve vládě? Ptejte se ministra Jiřího Pospíšila už nyní. Odpovídat bude on-line ve čtvrtek 10. března od 13 hodin. 

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v listopadu oslavil pětatřicáté narozeniny. Vystudoval právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni a titul JUDr. získal v roce 2002. Jako poslanec Parlamentu ČR vykonával v letech 2002-2006 funkci místopředsedy ústavně právního výboru. Od roku 2006 je ministrem spravedlnosti. Je svobodný a bezdětný.  

Chat

 • Naďa Skopcová

  Dobrý den, pane ministře. Moc prosím o zodpovězení mého dotazu. Chci se zeptat, zda se nezmění to, že by oběti, kterým soud přiřkne nějaké odškodné a pachatel ho neplatí, neodškodnil stát. Jde mi o to, že je mnoho případů, například vítkovští žháři, kteří mají natálce platit asi deset milionů korun, ale je jasné, že to rodina nikdy neuvidí. Protože pachatelé nic nemají, a i kdyby ve vězení pracovali, je částka směšná. Proč tedy soudy odškodné schvalují????

 • Jiří Pospíšil

  Předložil jsem do legislativního procesu novelu trestního řádu, která má zlepšit přiznávání odškodnění obětem trestných činů a nově zavést i odškodnění za nehmotnou újmu. Pokud pachatel nemá majetek, nemůže samozřejmě nic zaplatit. S těmito případy počítá zákon o pomoci obětem trestné činnosti, podle nějž odškodňuje oběti stát prostřednictvím ministerstva spravedlnosti.

 • laka

  dobrý den. Učíte na vysoké škole CEVRO institut, která "patří" panu I. Langerovi ?

 • Jiří Pospíšil

  Dobrý den, neučím.

 • Petr

  Něco mimo politiku, pane ministře. Lidé, kteří vás znají z rodné Plzně, říkají, že jste typ zvaný "mamánek". Je to pravda, cítíte se tak? Stala se vaší druhou mamkou ODS? Za mamánkovství se nemusíte stydět, takových chlapů je hodně, i když třeba v Itálii se v poslední době proti mamánkům docela bojuje.

 • Jiří Pospíšil

  Pokud je pravdou, že láska prochází žaludkem, pak je také pravdou, že jsem mamánek, protože nejlépe se vždycky najím u své maminky :-)

 • Velice rozzzlobený občan z ČR

  Imunita politiků v ČR je nehorázná, protože záleží pouze na benevolenci poslanců nebo senátorů, jestli svého kolegu vydají nebo nevydají k trestnímu stíhání. Pokud ho nevydají, je jeho stíhání navždy vyloučeno - viz Ústava ČR, Hlava druhá, Čl. 27, odst. 4.
  To je zcela V ROZPORU s demokracíí ! To je AMORÁLNÍ !

  Politici mají být pro občany co nejlepším osobním příkladem. Když vy, politici, máte v podstatě doživotní imunitu, není divu, že jsou mezi politiky mnozí, kteří tuto imunitu drze využívají a zneužívají !

  Pane ministře, Vám osobně současná imunita politiků v ČR vyhovuje?

  Doufám, že na tuto otázku řádně a pravidvě odpovíte a že ji nebudete alibisticky ignorovat.

 • Jiří Pospíšil

  Byl bych pro zúžení poslanecké imunity pouze na dobu výkonu funkce poslance.

 • pan Kasal

  Byl jsem ženatý a po 20 letech se má žena uchýlila k tomu ,že si nabrala spoustu úvěrů od bank a nebankovních společností aniž bych o tom věděl a zmizela neznámo kam.Na mne se nyní požadovalo pod hrozbou exekucí dluhy splatit a to podle současného zákona.Hledá jí policie i věřitelé.Já v součastnosti splácím co jde .Na živobytí mi moc neschází.Bude v dohledné době na toto reagovat zákon,myslím že nejsem jedinný ,který je takto postižen

 • Jiří Pospíšil

  Pokud žena podnikala, měl jste požádat soud o zúžení společného jmění manželů, nebo se s ní dohodnout formou notářského zápisu.

 • Jindřich P.

  Pane ministře, mám dvě otázky:
  1. Co je podle Vás spravedlnost?
  2. Souhlasíte s tím, aby dluh uhradil ten, kdo se zadlužil?

 • Jiří Pospíšil

  1) Je velmi obtížné na tuto otázku jednoduše odpovědět. Odpověď už se snažím najít řadu let. Z mého pohledu spravedlnost souvisí více s morálkou než se zákony. 2) Jednoznačně ano.

 • Podkomický

  Znáte webové stránky www.justicnimafie.cz ?

 • Jiří Pospíšil

  Neznám, podívám se, díky za tip :-)

 • Dalibor F.

  Dobrý den, zajímají mě Vaše odpovědi:
  - Které/ho spisovatele nebo spisovatelku/ky máte nejraději?
  - Který film Vás upřímně pobavil a rozesmál?
  - Jakou knihu jste měl rád v dětství?
  - Máte rád nějaký sport? Sportujete?
  - Kolik času týdně trávíte v přírodě?
  - Kde jste rád na dovolené?

 • Jiří Pospíšil

  1) Teď zrovna profesora Karla Eliáše (autora nového občanského zákoníku), toho čtu v poslední době nejčastěji :-) 2) Z filmů mám rád například Zámek v Čechách, paní Jirásková je v něm úžasná. Nicméně tento film je spíš k zamyšlení než pro pobavení. 3) Pohádky o mašinkách. 4) Ve sportu jsem zrovna moc velké zalíbení nenašel :-), ale v poslední době mě problémy se zády donutily posilovat. 5) Do přírody se přes týden moc nedostanu, ale se zvířaty trávím času docela dost :) 6) Všude, kde se dobře jí a pije.

 • J. Boranský

  Dobrý den, pane ministře, souhlasíte s existencí komunistické strany v ČR?

 • Jiří Pospíšil

  Z demokratického hlediska respektuji její existenci, jako politik o ní nemohu rozhodovat, to je na nezávislém soudu.

 • Petr Hlavatý

  Mám pro Vás tyto otázky:
  1. Jste pro přímou volbu prezidenta republiky, hejtmanů, primátorů a starostů?
  2. Ve skutečné demokracii existuje a je používán Zákon o obecném referendu.
  Kdy už konečně bude tento zákony přijat také v našem státě?

 • Jiří Pospíšil

  1) Jsem pro přímou volbu prezidenta. U hejtmanů, primátorů a starostů mi přijde stávající systém logičtější. 2) Zákon o obecném referendu je v gesci ministerstva vnitra, ptejte se kolegy Johna.

 • Koop

  Dobrý den
  Co si myslíte o současné situaci na Krajském státním zastupitelství v Ústí nad Labem, kde je vedoucím pan Křivanec a na základě rozhodnutí soudu se do funkce vrací i pan Jakovec. Jak budete tuto situaci řešit ? Budou zde dva vedoucí ? A co si myslíte o paní doktorce Bradáčové z tohoto krajského zastupitelství a prezidentce unie státních zástupců ? Počítáte s ní na na nějakou významnější funkci na vrchním státním zastupitelství nebo na nejvyšším státním zastupitelství. Myslím, že je jedna z mála, která dokáže naprosto přesně veřejně hovořit o problémech státního zastupitelství a trestního řízení a takoví lidé by měli mít možnost uplatnit své zkušenosti právě z vyšších míst. Děkuji za odpověď

 • Jiří Pospíšil

  "Dvojvládí" na ústeckém KSZ pokládám za nepřípustné. Ministerstvo spravedlnosti zahájí obnovu řízení, v důsledku které by mělo být zrušeno dřívější rozhodnutí o jmenování dr. Křivance, tím by měl přijít o funkci vedoucího SZ. Dr. Jakovec uspěl se svou správní žalobou u pražského městského soudu, toto rozhodnutí je třeba respektovat. Co se týče dr. Bradáčové a dalších možných personálních kroků v rámci soustavy SZ, jsou v rukou nejvyššího státního zástupce.

 • Tereza

  Dobrý den pane ministře,
  hodláte nějak změnit nespravedlnost, že z dobré vůle u sebe ubytujete zadluženého přibuzného, a nenecháte jej na ulici, a následně Vám exekutor kvůli němu vybere celý byt? Jistě víte, kolik nepřijemností a nervů naše poctivé občany toto stojí. Na prokázání vlastnictví věci nemá každý paragon i po propadlé záruce, a to ještě na jméno. To se s tím opravdu nedá něco dělat? Děkuji Vám za odpověď

 • Jiří Pospíšil

  Již se stalo. Novelou exekučního řádu č. 286/2009 Sb. byla zavedena možnost vyškrtnutí věci ze soupisu. Pokud je jasné, že jde o Vaše věci, je exekutor povinen je vyškrtnout a vrátit. Jinak odpovídá za způsobenou škodu.

 • Karel

  Dobrý den, pane ministře. Rád bych věděl, co Vy a Vaše strana chce udělat s problémem neoprávněných exekucí. Není přeci možné, aby soukromý exekutor vnikl do bytu osoby, která nic nedluží a to ještě za její nepřítomnosti. Takto postižený "nedlužník" se pak musí obrátit na soud vylučovací žalobou, kde musí prokázat, že exekutorem zabavené věci jsou jeho, a že se tudíž na ně exekuce nevztahuje a nebo to nedokáže a přijde o ně a to vše na své náklady. Kde je pak tzv. "ochrana a nedotknutelnost soukromého vlastnictví". Exekutor by měl nést následky (hlavně finanční a trestní) za špatně provedenou exekuci.

 • Jiří Pospíšil

  Tzv. mobiliární exekuce, při níž dochází k zabavení věcí dlužníka, je v právním řádu odjakživa. Pokud exekutor zabaví věc jiné osoby, jde o chybu, kterou má vyřešit vyškrtnutím věci ze soupisu a odpovídá za ni.

 • Mard

  Máte špatné spaní z faktu, že během vašeho minulého působení ve vládě došlo k tzv. "Čunkově" aféře, za níž už bylo postihnuto mnoho (i nevinných lidí), ale st. zástupce Poloczek a vy (kteří jste o případných machinacích vědět museli) vinu žádnou nenesete nebo z faktu, že Západočeská universita v Plzni neodebrala tituly podvodným absolventům (jak jste dříve sliboval)?

 • Jiří Pospíšil

  Myslím, že kdo sledoval kauzu pana Čunka pravidelně a pozorně, umí si udělat obrázek o tom, kdo byli její hlavní aktéři. Ohledně ZČÚ jsou Vaše tvrzení pouhou spekulací. Nejde o odebírání titulů, ale o zrušení diplomů, které protiprávně osvědčovaly ukončení studia. Ty jsem nemohl zrušit já, ale rektor ZČÚ, který je vydal. Pokud vím, v současné době rektor vydal už 5 rozhodnutí o zrušení diplomu a v tomto procesu se pokračuje.

 • Václav Král

  Co by jste udělal s takovým státním zástupcem, který zcela jasný, průkazný, t.j. doložitelný případ porušení zákona ve smyslu s neoprávněného nakládáním svěřeným majetkem , ve spolupráci s policií, nechá zamést pod koberec? a případ nechá založit ad acta.?

 • Jiří Pospíšil

  Pokud by na ministerstvo přišla podobná stížnost, předal bych ji na Nejvyšší státní zastupitelství, které má pravomoc takové případy řešit.

 • d

  Dobrý den, jak dlouhá bude legisvakance u nového ObčZ ? A odkdy má být vlastně účinný ?

 • Jiří Pospíšil

  Dobrý den, všechny zdravím a omlouvám se za krátké zpoždění. Pokusím se zodpovědět co nejvíce z položených dotazů. Občanský zákoník má být účinný od 1. 1. 2013, nicméně bude samozřejmě záležet na délce a průběhu legislativního procesu. Zatím tedy počítáme zhruba s roční legisvakancí. Příliš dlouhá legisvakance může znamenat "nikdy" :-)

 • Hana Nováková

  Dobrý den, pane ministře,
  vyjádřil jste se, že během jednoho týdne – počínaje dnem 1. 3. 2011 – Váš resort navrhne novelu zákona, která připustí souběh výkonu funkce jednatele/člena představenstva a zároveň vedoucího zaměstnance téže obchodní společnosti. Dovoluji se zeptat, zda se tak již stalo. V případě kladné odpovědi prosím dále o informaci, kde bych se s návrhem novely mohla seznámit, event. co je obsahem návrhu, v případě záporné odpovědi o sdělení, proč návrh vyhotoven nebyl a kdy bude vyhotoven. Děkuji za odpověď.

 • Jiří Pospíšil

  Návrh novely obchodního zákoníku se ukázal trochu komplikovanější, protože má konsekvence ve finančním, správním a ústavním právu. Připravujeme jej s nejlepšími experty a několika profesory, budu jej příští týden předkládat jako samostatnou novelu do připomínkového řízení.

Foto: Karel Šanda

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 3/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.