Odvádět, nebo ne? Češi opět touží po základní vojenské službě

Domácí
3. 8. 2014 06:32
Pruh do článku.
Pruh do článku.

Zrušení vojenské základní služby před deseti lety veřejnost uvítala. Nyní ale přibývá hlasů, které volají: "Vraťte nám vojnu!" Po opětném zavedení vojny touží někteří politikové i řadoví občané, zvláště rodiče potenciálních odvedenců.

Znovuzavedení vojenské základní služby žádá třeba lidovecký senátor Jiří Čunek: "Vojnu bych obnovil asi v délce šesti měsíců. První tři měsíce by odvedenci trávili tvrdým výcvikem ve vojenských prostorech, další tři měsíce v kasárnách," přeje si Čunek. Kdo by ale platil obrovské finanční náklady spojené s obnovou armády? "Na obranu vlasti se musejí peníze vždycky najít," hřímá valašský svéhlavec.

Nové nahánění branců do kasáren by totiž státní pokladně dosti ublížilo. Už jen obnova ubytovacích kapacit by stála miliardy. "Početní stav mírové armády za první republiky byl 150 tisíc mužů ve zbrani, na vrcholu studené války v roce 1953 jsme měli skoro tři sta tisíc vojáků, za normalizace dvě stě tisíc, nyní má profesionální Armáda České republiky jen 27 tisíc lidí," porovnává ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Většinu posádek armáda vyklidila a z kasáren jsou často ruiny, v nichž přespávají bezdomovci.

Senátor Čunek tvrdí, že vojna by mladým klukům zlepšila fyzickou kondici a naučila je zodpovědnosti a kázni. Na ministerstvu obrany s Jiřím Čunkem nesouhlasí. "Na rajony a dozorčí služby možná někteří chlapi vzpomínají s nostalgií, tahle doba je ale pryč," tlumočí názor ministra obrany Martina Stropnického jeho mluvčí Jan Pejšek. Také podle Čunkova kolegy v Senátu Petra Gawlase (ČSSD) je výchovná úloha armády diskutabilní. "Šikana byla v naší armádě všeobecně známým a tolerovaným jevem. Povyšování se, agresivitu, tyranizování slabších jedinců odnesli mnozí záklaďáci pochroumanou psychikou na celý zbytek života," pamatuje si dvaapadesátiletý speciální pedagog Gawlas.

* Proč přibývá hlasů, které si přejí návrat povinné vojenské základní služby? Souvisí to například i s válečným konfliktem na poměrně nedaleké Ukrajině?

Čtěte TÝDEN!* Pomohla by povinná vojna s výchovou teenagerů? Naučili by se rozjívení mladí kluci v armádě smyslu po pořádek a řád či slušnému chování?

* Co soudí o opětném zavedení vojenské základní služby řadoví profesionální vojáci, které TÝDEN navštívil v kasárnách v Hranicích na Moravě?

* Proč chce ministerstvo obrany změnit branný zákon a opětně zavádět odvody?

* Proč se příliš neosvědčily takzvané aktivní zálohy?

*Jaká je vlastně historie povinné vojny v českých zemích?

Odpovědi na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 4. srpna.

Pruh do článku.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Taneček David

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ