Odvolací soud míní, že manažeři záložny MSD spáchali závažnější trestné činy

Domácí
7. 12. 2021 10:25
Petr Jánský (vpravo) a Jan Zavřel (vlevo) čekají na začátek odvolacího soudu, který 7. prosince 2021 rozhodoval v kauze vytunelování Metropolitního spořitelního družstva. Podle nepravomocného rozsudku způsobili obžalovaní klientům zkrachovalé záložny škodu přes 1,2 miliardy korun. Uprostřed je právní zástupce.
Petr Jánský (vpravo) a Jan Zavřel (vlevo) čekají na začátek odvolacího soudu, který 7. prosince 2021 rozhodoval v kauze vytunelování Metropolitního spořitelního družstva. Podle nepravomocného rozsudku způsobili obžalovaní klientům zkrachovalé záložny škodu přes 1,2 miliardy korun. Uprostřed je právní zástupce.

Pražský vrchní soud je přesvědčený, že manažeři vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva (MSD) se dopustili závažnějších trestných činů než porušení povinnosti při správě majetku.

Rozsudek, který trojici posílal na pět až šest let do vězení, proto v úterý zrušil a skutky mužů vrátil k dalšímu dokazování. Naopak pravomocně rozhodl o nastrčených podnikatelích, kteří se podíleli na vyvádění peněz ze záložny. Většině zpřísnil tresty odnětí svobody.

Obžaloba tvrdí, že Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel umožnili v letech 2010 až 2013 vyvádění peněz z družstva, a to tak, že schvalovali podnikatelské úvěry pro firmy bez historie. Za tyto společnosti jednali další obžalovaní, kteří byli nastrčení jako tzv. bílí koně. Peníze ze záložny pak přes tyto firmy putovaly do zahraničí. Podle státní zástupkyně způsobila skupina škodu ve výši přes 1,2 miliardy korun. Manažeři vinu odmítají.

"Podle výsledků dosavadního dokazování nabýváme konkrétního podezření hraničícího s jistotou, že se tito obžalovaní nedopustili porušení povinnosti při správě cizího majetku, ale že se dopustili - buď ve formě pachatelství, organizátorství, či pomoci - zvlášť závažného zločinu úvěrového podvodu jako členové organizované zločinecké skupiny," prohlásil v úterý předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka. Upozornil, že v takovém případě by trojice mohla dostat trest nad horní desetiletou hranicí příslušné trestní sazby.

"V zásadě jistý" si je tímto podezřením soud u dalšího obžalovaného Jana Vinše, který podle obžaloby jednotlivé bílé koně zjednával k trestné činnosti. Také jeho skutky však ještě vrátil k doplnění dokazování.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu do konkurzu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

Premiér Andrej Babiš (ANO) a generální tajemník NATO Mark Rutte (vlevo) vystoupili na tiskové konferenci po jednání ve Strakově akademii.

Vláda udělá vše pro to, aby závazky k NATO splnila, řekl Babiš Ruttemu v Praze

Domácí
16. 4. 2026
Hradec Králové má hotovou studii oprav zchátralé Benešovy třídy na sídlišti Moravské Předměstí. Opravu veřejných částí bulváru udělá po etapách.

Hradec Králové má studii oprav zchátralé Benešovy třídy, opraví ji po částech

Domácí
16. 4. 2026
ilustrační fotografie

Sucho v Česku se prohlubuje, ještě hůř je na tom Polsko, říká odbornice

Domácí
16. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ