<span>Oranžová mise splněna.</span> ČSSD může vládnout s komunisty

Domácí
18. 10. 2008 21:23
V jako vítězství. Jiří Paroubek slaví s hokejistou Jiřím Šlégrem.
V jako vítězství. Jiří Paroubek slaví s hokejistou Jiřím Šlégrem.

V jako vítězství. Jiří Paroubek slaví s hokejistou Jiřím Šlégrem.Levice slaví. Krajské volby totiž ovládli sociální demokraté s rekordním ziskem 36 procent hlasů. Výsledky jim navíc zaručují, že ve všech regionech mohou pohodlně vládnout pouze s podporou komunistů. První jednání o konečné podobě jednotlivých zastupitelstev jsou na programu již v neděli.

Před volbami vsadili sociální demokraté všechno na jedinou kartu: chtěli přilákat k urnám co nejvíce lidí. Tušili, že silná účast jim zaručí vítězství. A to se také podařilo. K volbám dorazilo čtyřicet procent voličů.

VOLEBNÍ ON-LINE SLEDUJTE ZDE.

A bylo to znát i na konečných výsledcích. Nejsilnější opoziční strana totiž převálcovala své konkurenty ve všech regionech. Vedení ČSSD si tak může oddychnout: oranžová mise je splněna.

Tak se slaví v Lidovém domě."Lidé dávají mandát levici a je otázka, do jaké míry je možné se dohodnout na nějakém rozumném programu s komunisty," komentoval povolební situaci šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Na tom, že se podaří dohodnout "na nějaém rozumném programu" naopak s ČSSD, teď doufají občanští demokraté. Je to jejich jediná naděje, jak i přes volební debakl proniknout do krajských koalicí. Po vyhrocené rétorice posledních týdnů tak začínají občanští demokraté apelovat na slušnost socialistů. "Jsem přesvědčen, že je spousta slušných sociálních demokratů, kteří nechtějí  krajské koalice s komunisty. Byť jsem nebyli první na pásce, budeme  s nimi o koalicích v krajích jednat," řekl například Bém.

TAKÉ ČTĚTE: Ježek: Vítězství oranžových je horší než moje prohra

Výhru ČSSD ještě umocňuje úspěch další levicové partaje. Komunisté získali ve volbách 15 procent hlasů a skončili celkově třetí. Ve spolupráci se sociálními demokraty tak mají ve všech regionech pohodlnou většinu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip a Pavel Kováčik (vpravo) ve volebním štábu"O koalici mluvíte správně, těžko přichází v úvahu nějaká nižší forma spolupráce," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. 

Sociální demokraté by si nejlépe přáli, aby na radnicích sestavili menšinovou koalici s podporou komunistů. To se však lidem v KSČM příliš nelíbí. "Pokud nějaká koalice bude, trváme na tom, aby byla otevřená a zjevná," dodal Kováčik s tím, že první jednání mezi zástupci vítězné levice jsou naplánovaná už na zítřek.

ČTĚTE TAKÉ: Je to obrovský průšvih, říká hejtman Tošenovský z ODS

Výsledky voleb jsou naopak debaklem pro vládní ODS. Například primátor Prahy Pavel Bém se nechal slyšet, že jde o "krajský Armagedon". 

Foto: Karel Šanda, ČTK

Další čtení

Stroje zbouraly dům v ostravské osadě Bedřiška, její podporovatelé protestovali

Domácí
8. 12. 2025
ilustrační fotografie

Záchranná služba bude mít další výjezdovou základnu v Náchodě a Jaroměři

Domácí
8. 12. 2025
Slavnostní podpis objednávky na výrobu prvních dvou vrtulníků S-70M Firehawk rodiny Black Hawk zástupci společností Česká letecká servisní a Sikorsky Aircraft Corporation, 8. prosince 2025, Rezidence velvyslance USA, Praha. Na snímku zleva generální ředitel společnosti PZL Mielec Janusz Zakrecki a generální ředitelka společnosti Česká letecká servisní a.s. Monika Kowalczyková pózují po podpisu smlouvy.

ČR získá vrtulníky Firehawk jako první v Evropě, využívané budou i mezinárodně

Domácí
8. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV