Pan Ki-mun požádal Sobotku o vojáky do africké mise

Domácí
4. 4. 2014 17:01
Premiér Bohuslav Sobotka a Pan Ki-mun.
Premiér Bohuslav Sobotka a Pan Ki-mun.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun po dnešní schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ocenil české angažmá v oblasti lidských práv a humanitární podpory. S českým premiérem se bavili také o aktuální situaci na Ukrajině, v Sýrii a střední Africe. Pan Ki-mun požádal premiéra Sobotku o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice. Pokud jde o napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které si nedávno anektovalo ukrajinský Krym, shodli se oba politici na nutnosti najít politické řešení krize a podpořit přímý dialog obou stran. Pan Ki-mun také přivítal změnu postoje Česka ke klimatickým změnám.

"Velmi si cením nabídky České republiky účastnit se mírové operace OSN v Mali a požádal jsem premiéra, aby zvážil účast v mírových operacích ve Středoafrické republice," uvedl Pan Ki-mun. Situace v zemi je podle něj vážná, a účast na tamní mírové operaci je tak naléhavější než třeba v případě mise na Golanských výšinách, kde Česko již pomoc nabídlo.

O Středoafrické republice, kde si dosud střety křesťanů a muslimů vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí vyhnaly z domovů, chtěl Pan Ki-mun jednat i s prezidentem Milošem Zemanem, který podporuje větší zapojení Česka do mírových operací Spojených národů. Mise v africké zemi by se podle šéfa OSN mohlo celkem účastnit až 12 tisíc vojáků a policistů.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) podle svého resortu přislíbil, že možnost českého zapojení bez odkladu projedná s ministerstvem zahraničních věcí a generálním štábem armády. "Je to pro nás nová situace a je potřeba ji v nejbližších dnech zodpovědně posoudit," uvedl v prohlášení. Pan Ki-mun prý projevil největší zájem o vyslání polní nemocnice a poskytnutí letecké přepravní kapacity.

Ocenil Česko

"Poděkoval jsem premiérovi České republiky za velmi velkorysou podporu humanitární pomoci syrskému lidu," poznamenal šéf světové organizace k dalšímu aktuálnímu tématu, kterému se věnovali. Věří, že v podpoře bude Česko pokračovat, protože řešení blízkovýchodního konfliktu může trvat a lidé potřebují pomoc okamžitě.

Pan Ki-mun."Jsem vládě především vděčný za její přínos k ochraně a zachování lidské důstojnosti a lidských práv," poznamenal Pan Ki-mun. "Získali jste lidská práva a demokracii po velmi dlouhém zápase a věřím, že tento zářný příklad bude sdílen a že se ze zkušenosti České republiky poučí řada jiných míst, kde lidská důstojnost a lidská práva nejsou dobře chráněna."

Vedle politiky lidských práv ocenil Česko také za zaměření na snižování extrémní chudoby a hladu ve světě i za boj proti klimatickým změnám. Zároveň Sobotku pozval na zasedání o klimatických změnách, které se uskuteční 23. září v New Yorku.

Český premiér po setkání, které pokračovalo společným pracovním obědem, zdůraznil, že prioritou české zahraniční politiky budou nadále lidská práva. V této souvislosti řekl, že se ČR bude ucházet o členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) i v dalším období. Poznamenal, že OSN zůstává pro Česko důležitou mezinárodní platformou, jejíž dobré fungování může do budoucna předcházet rizikovým situacím.

Klimatické změny

Pan Ki-mun také přivítal změnu dříve skeptického postoje České republiky vůči klimatickým změnám. Ten představoval zejména někdejší prezident Václav Klaus, který opakovaně kritizoval "dogma globálního oteplování". Pan Ki-mun o změnách klimatu mluvil v rozhovoru s ČTK a Lidovými novinami.

Pan Ki-mun si v doprovodu primátora Tomáše Hudečka prohlédl systém protipovodňových zábran."Jsem povzbuzen tím, že se změnila politická nálada v České republice," uvedl šéf světové organizace. "Jsem rád, že se současná administrativa vedená premiérem a prezidentem plně angažuje s mezinárodní komunitou, aby se zabývala klimatickými změnami," podotkl s tím, že vědecké důkazy mluví jasně.

Na téma klimatických změn upozornil i návštěvou protipovodňových zábran v centru Prahy. I k rozsáhlým povodním z roku 2002 podle něj přispěly změny klimatu.V projevu k novinářům Pan Ki-mun na vltavském nábřeží poznamenal, že ho záběry z povodní v Praze z roku 2002 šokovaly. V této souvislosti upozornil na summit, který OSN kvůli tomuto problému uspořádá v září. 

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), který Pan Ki-muna dnes na Alšovo nábřeží doprovodil, hlavě OSN předal otevřený dopis, ve kterém společně s radou hlavního města vyjádřili "zděšení nad posledním vývojem na Ukrajině" v souvislosti s ruským zabráním ukrajinského Krymu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ