<span>Panduři execírovali</span> na doupovském blátě

Domácí
17. 3. 2010 10:55
Roj opouští vozidlo.
Roj opouští vozidlo.

Řidič před svým vozidlem.Panduři barona Franze von Trencka bývali někdy tak krutí, že za to jejich pána roku 1764 odsoudili k smrti (později změněno na doživotí). Noví železní panduři (neživotně pandury) ve výzbroji české armády se však v úterý představil(y) novinářům ve výcvikovém prostoru Hradiště-Doupov v tom nejlepším světle.

Nehovořilo se vůbec o možné korupci při nákupu pandurů, zato vojáci médiím poskytli jak maximum technických informací o lehkém obrněném vozidle Pandur II a jeho výzbroji, tak vysvětlení a ukázku toho, jak se chovají v boji. Žurnalisté také měli unikátní příležitost se v pandurech projet a vyzkoušet si "pohodlí" v prostoru určeném pro roj. Třebaže hermeticky uzavřeni, mohli okolí vozidla sledovat na monitoru.

"Je to slušný střed," řekl o kvalitě obrněnců na závěr ukázky po příletu vrtulníkem do Prahy náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Vlastimil Picek. Podle něj bude armáda využívat pandury až tak třicet let. Vzpomenul přitom proslulá bojová vozidla pěchoty (BVP) - jedno z nich stálo na Doupově jako ukázka vedle pandurů-, jež měla ve výzbroji už československá armáda a používají se dodnes.

Jaký je rozdíl mezi BVP a pandurem? Asi jako mezi tranzistorovým rádiem a computerem, nechali se při panduří šou slyšet vojáci.

Pandury se vracejí z ukázky bojového výcviku.

Novinářům vozidla předvedli vojáci 4. brigády rychlého nasazení (BRN). Dosud disponují 17 Pandury II, další budou následovat. Rakouský Steyr mezitím předal výrobu obrněnců Vojenskému opravárenskému závodu Nový Jičín, což znamená, že  dalších 90 vozidel bude vyrobeno v Česku.

Posádky nastoupené za obrněnými vozidly.

Osádku panduru tvoří velitel, řidič a střelec operátor. V zadním prostoru je místo pro až osm pasažérů. Pandur je vozidlo určené do všech typů bojových operací. Základem je přepravní role. Může být uzpůsoben i pro průzkum, zdravotní nebo velitelské účely. Transportér má dopravit vojáky na místo určení a jeho akce podporovat palbou, vysvětlil velitel 4. BRN plukovník Ladislav Jung.

Věž panduru je napěchovaná zbraněmi.

Palebnou podporu poskytuje pandur vojákům ze zbraní umístěných v otočné věži (Rafael). Její součástí jsou třicetimilimetrový kanon, kulomet ráže 7,62 a řízené rakety Spike. Právě tyto střely Spike LR s dosahem až čtyři tisíce metrů vyvinuté v Izraeli patří ke špičce ve své kategorii. Revolučním prvkem je u nich druhý režim použití, nazývaný Fire-Observe & Update.

Znamená to, že ještě za letu střely je možné v ručním režimu změnit její původní cíl. Střelec vidí na displeji obraz z kamery v hlavici střely a pomocí joysticku ji může řídit doslova z jejího pohledu. "Při ručním navádění je raketou možné zasáhnout okno o rozměrech metr krát metr. Taková přesnost však vyžaduje náročný výcvik," řekl plukovník Jung.

Cenu jedné střely vojáci nechtějí prozradit, je to součástí dohod s výrobcem a prodejcem. V odborném tisku se ohledně ceny za jednu střelu Spike uvádějí různé údaje, navíc jde často o velké objednávky, v nichž jsou zahrnuta i odpalovací zařízení. Češi navíc střely dostali v celém balíku s pandury, a tak TÝDEN.CZ v tomto směru nechce spekulovat. Spike LR rozhodně nestojí několik desítek tisíc korun, jak například uvedla ČTK. Vpravo na snímku jsou výmětnice zadýmovacích granátů.

Útroby panduru viditelné při sklopené plošině.

Prostor pro "pasažéry" (roj), v němž se při ukázce mohli svézt i novináři. Žurnalisté, kteří znají ze své základní vojenské služby starší obrněnce BVP, mohli u pandurů ocenit výrazně více prostoru, větší pohodlí na závěsných sedačkách, sklápěcí rampu pro nástup a výstup či obrazovku, kterou lze sledovat dění venku. Ve stropě jsou čtyři průlezy s poklopy, vozidlo je vybaveno protipožárním detekčním a hasicím zařízením.

Korba je kompletně vzduchotěsná a speciálně upravené verze jsou také vodotěsné pro případ plavby. K dispozici jsou i dýchací masky.

Prostor pro velitele a střelce operátora.

Prostor pro velitele a střelce operátora umístěný zhruba v polovině vozidla není nijak zvlášť oddělen od místa pro pasažéry. Zbraně ve věži můžou elektronicky ovládat oba - jak velitel, tak samozřejmě střelec. Prostor je plný displejů, které poskytují informace podle situace či nastavení. Na monitorech lze třeba zaměřovat současně několik cílů, zapnout noční vidění apod.

Čtveřice ukázkových pandurů.

Maximální dojezd pandurů je asi 700 kilometrů, mohou se přitom pohybovat po zemi rychlostí až 105 kilometrů v hodině. Vozidlo váží téměř dvacet tun. Pandur II se při plavání pohybuje rychlostí 10 kilometrů za hodinu. Obojživelná jsou všechna vozidla tohoto typu. Jedno z vozidel uvízlo při ukázce v Doupově v blátě. Pandur II je schopen brodivosti do výše 1,4 metru.Družstvo opustilo obrněnec a rozvinuje se v terénu.

Družstvo opustilo obrněnec a předvádí novinářům rozvinutí v terénu a zaujetí pozic. Kulometčík a střelec RPG, tradiční součást roje u starších bojových vozidel pěchoty (BVP), chybí. Počet členů osádky Panduru II se mění v závislosti na bojové variantě. 

Starší BVP a nejnovější Pandury II.

Včerejšek a zítřek u obrněnců české armády. Vlevo BVP, před nímž měly kdysi západní armády respekt, a vpravo od něj Pandury II. Vlevo pásové vozidlo, vpravo osmikolové stroje dlouhé 7,50 metru a široké 2,67 metru. Výška je rozdílná podle bojových variant.

Foto: Robert Sedmík   

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ