Jistota výdělku
Paradox. Elektrárnu Temelín hlídají Rakušané
22.08.2014 03:01 Původní zpráva
Kdo zajišťuje bezpečnost temelínské jaderné elektrárny, proti které nejvíce bojují Rakušané? Paradoxně rakouská firma. Ta si nyní stěžuje na průběh tendru na ostrahu Dukovan.
Všechny rakouské blokády hranic, protestní demonstrace a petice nelze spočítat. Právě Rakušané se však starají o systém fyzické ochrany, sledují pohyb lidí a materiálu, dohlížejí na servery, digitální videa či řídicí jednotky systémů detekce a kontroly vstupů do jednotlivých objektů elektrárny. A právě její ostraha přitom zůstává jedním z nejčastějších terčů kritiky rakouských ekologů.
Podle informací časopisu TÝDEN by skutečnost, že Temelín střeží rakouská společnost, mohla ležet v žaludku i některým zpravodajcům tuzemského Úřadu pro zahraniční styky a informace. A to především kvůli možnosti, že se o případném ohrožení Temelína jako první mohou dozvědět nikoli Češi, ale právě Rakušané.
Ti přitom v roce 2008 přiznali, že takzvaný Rakousko-český protiatomový výbor (ÖTAAK) dostal počátkem desetiletí od hornorakouských úřadů v přepočtu více než milion eur na protitemelínský boj. Tedy přes 25 milionů korun podle tehdejšího kurzu. A v devadesátých letech se v Rakousku dokonce uskutečnilo takzvané podpisové referendum, ve kterém se celkem 915 220 občanů vyslovilo pro podmínění vstupu Česka do EU právě odstavením Temelína.
Nemají ani český web
O jakou firmu vlastně jde? Sice se jmenuje PKE ČR, s. r. o., a jejím aktuálním jednatelem je Jiří Muška z Rakovníka, nicméně stoprocentním vlastníkem je rakouská společnost PKE Electronics AG se sídlem ve Vídni. PKE ČR nemá ani české webové stránky.
Původní název společnosti zněl VildConsult, sídlila v pražské Haštalské ulici 6 a jednatelkami byly Marie Janků, Marie Nehybová a Miluše Pastrňáková. Muška do firmy vstoupil v roce 1997, stejně tak Erich Koppensteiner, rovněž bytem v Haštalské 6.
Robertu Chudomelovi, zaměstnanci PKE, jenž má v Temelíně systém zabezpečení na starosti, nepřijde nijak zvláštní, že elektrárnu hlídá firma ve vlastnictví Rakušanů. "Rozhodně si nemyslím, že by všichni Rakušáci byli proti Temelínu. Šlo přece hlavně o protesty zemědělců, alespoň co jsem viděl. Nadto ostraha Temelína je jenom jednou z mnoha našich aktivit."
Více informací čtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, který vyšel v pondělí 18. srpna 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.