Pokud podá mladistvý žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím, úřad mu musí vyhovět. Patnáctiletému Jakubu Čechovi dal za pravdu olomoucký krajský úřad v jeho sporu s prostějovským magistrátem.
Není potřeba souhlas rodičů, mladistvý žadatel má právo na informace a úředníci k němu musejí přistupovat jako k dospělému, naopak nemají právo hodnotit, zda je schopen pochopit to, na co se ptá. To je ve stručnosti názor krajských úředníků, na které se obrátil student Jakub Čech poté, kdy s ním odmítla komunikovat prostějovská radnice.
"Závěr je takový, že moje stížnost je důvodná a magistrát při vyřizování žádosti několikrát porušil zákon," komentoval verdikt student. Celý spor vznikl poté, kdy mladík požádal magistrát o důvodovou zprávu k usnesení rady o počtu pracovníků komunikace a analýzu k práci advokáta, za kterou město utratilo čtyři tisíce korun. Časopis TÝDEN o případu psal nedávno v čísle 32/2015.
Úřad místo toho zkoumal, zda se Jakub vůbec smí ptát, a rozhodl se, že nikoliv. "V daném případě je nutné nejdříve zkoumat svéprávnost této osoby (svéprávnost se nabývá až zletilostí)," napsala jeho rodičům Kateřina Kimlová, vedoucí oddělení informační služby prostějovského magistrátu.
Postup prostějovské radnice je ojedinělý, úředníci normálně s mladistvými komunikují a jejich žádosti vyřizují. Kritika zazněla i od specialistů. "Patnáctiletý má samozřejmě právo na informace jako kdokoli jiný a bez dalších omezení. Odpovědí by si přitom úřad ušetřil spoustu času a starostí," řekl TÝDNU analytik Rut z neziskovky Otevřená společnost, která se fungováním veřejných institucí zabývá. Připomněl, že Jakubův postup je naopak chvályhodný a zaslouží ocenění. "Čím více patnáctiletých bude jevit zájem o veřejné dění, tím lépe," dodal.