Pavel by jel jako prezident kvůli výrokům Babiše na druhou cestu do Polska

Domácí
23. 1. 2023 14:00
Kandidát na prezidenta České republiky Petr Pavel.
Kandidát na prezidenta České republiky Petr Pavel.

Kandidát na prezidenta Petr Pavel by jel po zvolení na Pražský hrad na druhou cestu do Polska. Chtěl by tak Poláky a pobaltské země ujistit, že Česko ctí dohody. Pavel to v pondělí uvedl na svém twitteru. Reagoval tak na slova svého protikandidáta Andreje Babiše (ANO) z nedělní debaty v České televizi, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc.

"Rozhodl jsem se, že pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, abych našeho dobrého souseda a přátele z Pobaltí ujistil, že ctíme dohody a Andrej Babiš nemluví za nás," napsal Pavel. Už dříve uvedl, že na první cestu by chtěl jet na Slovensko a na Ukrajinu.

Babiš v nedělním duelu ČT odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska či pobaltských států do těchto zemí například vojáky. "Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru," prohlásil. Dodal, že chce mír, a ne válku a že by "v žádném případě neposílal naše děti a děti našich žen do války". Později na sociálních sítích výroky korigoval s tím, že by závazky v případě napadení spojenecké země "pochopitelně dodržel". V pondělí to řekl, že kolektivní obranu Severoatlantické aliance (NATO) nikdy nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka.

Podle pondělního vyjádření Pavla Babiš svým výrokem výrazně ohrozil důvěryhodnost České republiky a bezpečnost. "Omluva neomluva na tom nic nemění," dodal.

Oba kandidáti by se měli do pátečních a sobotních voleb střetnout ještě v několika debatách. První z nich se měla konat v pondělí na serveru Novinky.cz, Pavel ji ale kvůli nemoci zrušil. Nový termín byl stanoven na středu. Ze zdravotních důvodů Pavel odřekl i úterní rozhovor na Frekvenci 1.

Autor: ČTK , Alfréd NovotnýFoto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

Po bouřkách bylo večer bez proudu přes 12 tisíc domácností, hlavně na Moravě

Domácí
26. 6. 2025

Potvrzeno: Čtvrtek byl prvním supertropickým dnem. V Lednici bylo 35,8 °C

Domácí
26. 6. 2025
ilustrační foto

Translidé už nebudou muset na kastraci, aby měli v občance jiné pohlaví

Domácí
26. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ