Pekelní andělé opouštějí Prahu, sraz bez potíží
30.05.2010 11:59
Celosvětový sraz motorkářského klubu Hells Angels, který se konal od pátku v areálu pražského koupaliště Džbán, je u konce. Motorkáři podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové po skupinách opouští metropoli a Česko.
Žádný významnější incident policie od pátku podle Zoulové nezaznamenala. Cizinecká policie v souvislosti s akcí vykázala z Česka 53 cizinců. Byli v evidenci nežádoucích lidí a dostali výjezdní příkaz, aby okamžitě opustili zemi.
ČTĚTE TAKÉ: Sraz Hells Angels bez problémů, policie vykázala 53 lidí
Dálnice D8: Policie "obklíčila" na 200 Pekelných andělů
"Po skupinkách opouštějí Džbán. Abychom zajistili bezpečnost a plynulost dopravy, tak je doprovázíme na hranice Prahy. Poté co opustí Prahu, tak budeme monitorovat jejich pohyb spolu s kolegy z ostatních krajů až na hranice České republiky," uvedla Zoulová. V metropoli bylo podle hrubých odhadů policie kolem 1500 účastníků srazu a asi 500 motocyklů. "Něco přes dvě stě motorek a asi osm doprovodných vozidel opustilo Prahu," řekla dopoledne mluvčí.
Připomněla, že policie se v souvislosti s návštěvou Pekelných andělů v metropoli nemusela zabývat žádným významnějším incidentem. V centru Prahy policie v sobotu odpoledne zaznamenala kolizi jednoho z členů motorkářského klubu, když se v Resslově ulici srazil s osobním autem, nakonec to ale neřešila ani jako dopravní nehodu. Na cizinecké policii skončil motorkář, který u sebe neměl doklady. "Dva příznivce Hells Angels jsme řešili pro přestupkové jednání v dopravě a zaznamenali jsme čtyři podezření z řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek," uvedla Zoulová.
V Praze už podruhé
Pekelní andělé se scházejí každý rok v jiném evropském městě a členové klubu těmto setkáním přikládají velký význam. V Praze je to druhé setkání, poprvé do metropole dorazili v roce 2005. Jejich sraz začal v pátek, kemp v areálu Džbán mají rezervovaný do neděle.
První buňka Pekelných andělů vznikla 17. března 1948 v kalifornské Fontaně. Jméno Hells Angels odkazuje k 303. bombardovací letce, která bojovala za druhé světové války. Během padesátých let vznikaly další kluby, které se postupně propojily. V současnosti existují kluby ve zhruba 30 státech včetně Česka. Kluby Hells Angels jsou izolovaným světem s vlastními nekompromisními zákony. V čele klubu stojí prezident a noví uchazeči o členství musí projít dlouhým přijímacím rituálem.
Kromě nádechu romantiky se však s Pekelnými anděly táhne i temná pověst kriminálního gangu spojeného především s drogami, vydíráním či obchodem se zbraněmi. Asi nejbrutálnější válku motorkářů zažila v polovině 90. let Skandinávie. Členové Hells Angels a konkurenčního gangu Bandidos (Bandité) po sobě dokonce stříleli protitankovými střelami a jejich boj o kontrolu nelegálního trhu s narkotiky si vyžádal více než deset lidských životů.
Foto: Tomáš Nosil, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.