Pozůstalí po obětech nehody autobusu u Nažidel na Českokrumlovsku, která se stala přesně před pěti lety, si dnešní smutné výročí poprvé připomněli u pomníku. Dvacet obětí havárie patrového neoplanu připomíná v místě tragédie stejný počet žulových valounů, na dalším kameni jsou jména mrtvých s vysvětlením, co se tam stalo.
Příbuzní položili na jednotlivé kameny květiny, zapálili u kříže svíčky a pak mlčky postáli se vzpomínkou.
Přišli i lidé z okolí, kteří stejně jako pozůstalí kritizovali, že tato silnice zůstala i po pěti letech stejně nebezpečná. Kromě stálého smutku nad ztrátou nejbližších vyjádřili pozůstalí i rozčarování, že za tak obrovskou tragédii dosud nenesou odpovědnost majitelé cestovní kanceláře a autobusu.
"Ti jsou v podstatě nevinní, zrušili firmy, založili nové a jedou dál. Podali jsme žalobu a nyní po čtyřech letech se jí soud začne zabývat. Smrt našich dětí není o penězích. Chceme rozsudek, který byl jasný pro všechny - že majitel cestovní kanceláře a majitel autobusu budou mít odpovědnost za to, co konají, a ponesou důsledky," řekl novinářům Karel Hart, který při nehodě přišel o jedenadvacetiletého syna.
Památník za půl milionu
Memento u silnice E 55 tvoří tunové balvany z Labe uložené do kruhu o průměru 12 metrů. Pomník vznikl podle návrhu akademického sochaře Jana Kotka, který zde přišel o osmnáctiletou dceru. Na kameni je nápis Na následky havárie autobusu 8. 3. 2003 na tomto místě zemřeli... a pak následují jména obětí. Na památník za zhruba 500 tisíc korun přispěly Karlovarský a Jihočeský kraj i soukromé firmy.
Za důstojný považuje pomník i Roman Novotný z nedalekých Skoronic, který tehdy dorazil na místo hodinu po nehodě. Od té doby se sem při každém výročí tragédie vrací. "Byla to hrůza, na kterou nezapomenu, a i kdyby byl památník sebehonosnější, život lidem nevrátí," uvedl. Silnici dobře zná, denně jezdil za prací do Dolního Dvořiště. Úsek u Nažidel považuje za velmi nebezpečný a je podle něho špatné, že navzdory slibům politiků, které dali po havárii, se silnice dosud nezměnila.
Na místě zahynulo 17 lidí
U Nažidel se 8. března 2003 stala jedna z nejtragičtějších silničních dopravních nehod v české historii. V převráceném autobusu na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie předloni. V autobusu byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z lyžařského zájezdu v rakouských Alpách. Autobus jedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha vozidla se při pádu zcela odtrhla.
Řidiče autobusu odsoudil českobudějovický krajský soud na osm let odnětí svobody a na deset let mu zakázal řídit motorová vozidla. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení.
Rychlá jízda je podle ředitele českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic Josefa Pešla hlavním úskalím tohoto úseku. Cesta vede z prudkého kopce, který svádí řidiče k nedodržení předepsané rychlosti, přičemž policejní kontrola je tam obtížná. "Je třeba v kopci několikrát přibrzdit. Pokud se tam jede rychlostí 90 kilometrů v hodině, je to bezproblémový úsek," řekl Pešl, podle něhož má tato silnice standardní šířku a vyhovující parametry. Zlepšení přinese až rychlostní silnice R3, která by tento úsek měla nahradit.
Foto: ČTK