Piráti žádají vnitro: Dejte Snowdenovi azyl!

Domácí
4. 7. 2013 14:46
Edward Snowden.
Edward Snowden.

Pirátská strana vyzvala dopisem ministerstvo vnitra, aby nabídlo azyl v České republice Edwardu Snowdenovi, který vyzradil detaily amerického odposlechového programu Prism, sdělil místopředseda pirátů Jakub Michálek. Strana též vyzvala ministra vnitra v demisi Jana Kubiceho, aby razantně odmítl sledovací praktiky USA.

"Na americký svátek nezávislosti Česká pirátská strana zaslala Ministerstvu vnitra ČR výzvu, aby nabídlo americkému whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi politický azyl v České republice," řekl místopředseda pirátů Jakub Michálek. Piráti chtějí, aby Kubice ubezpečil veřejnost, že do podobného sledovacího programu nejsou zapojeny české tajné služby.

Ministerstvo vnitra zatím dopis neobdrželo, řekl mluvčí úřadu Pavel Novák. Azylové řízení má podle něj jasně daná pravidla. "Jedním z nich je, že pokud někdo chce zažádat o azyl, musí zažádat osobně na území ČR," upřesnil Novák.

Pirátská strana navrhuje ministerstvu vnitra nabídnout Snowdenovi azyl.České instituce by podle Michálka také neměly využívat software firem, které jsou do kauzy masivního celosvětového sledování zapojeny. Společnosti by měly zveřejnit zdrojový kód svých programů, aby mohli odborníci z řad veřejnosti zkontrolovat, jak software pracuje se soukromými daty, uvedl Michálek.

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden se přiznal, že prozradil médiím podrobnosti o utajovaném programu americké vlády Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí. Ministerstvo spravedlnosti USA ho obvinilo ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.

V současnosti se třicetiletý Snowden podle všeho nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo a nemůže odletět, protože mu USA zrušily platnost cestovního pasu. Snowden požádal o azyl asi dvě desítky zemí. Americký prezident Barack Obama varoval, že udělení azylu Snowdenovi by vedlo k vážným důsledkům.

Zprávy o sledovacím programu Prism pobouřily Evropskou unii. Jak se ukázalo, Spojené státy sledovaly rovněž unijní kanceláře ve Washingtonu a budovu Rady Evropské unie v Bruselu. Podle europoslanců by mělo nynější litevské předsednictví vytvořit vyšetřovací skupinu, která zjistí, co přesně se dělo.

Francie oznámila, že chce kvůli špionážní aféře o několik týdnů odložit rozhovory se Spojenými státy o vytvoření zóny volného obchodu. Německo naopak v souladu s postojem Evropské unie požaduje, aby byla jednání zahájena podle plánu, tedy 8. července.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ