Lidice se ani sedmdesát let po skončení války nedokáží vyrovnat se svou minulostí. Kromě toho, že se předsedkyní tamní pobočky Svazu bojovníků za svobodu stala Jana Bobošíková, se teď v obci řeší spor o plánovaný památník dvěma vojákům, kteří bojovali v Anglii. Pro některé právě oni mohou za masakr v červnu 1942.
Z kraje parkoviště u Růžového sadu se otevírá výhled do mělkého údolí, kde stávaly domy původních Lidic. Až skoro dole se vypíná kříž nad hrobem popravených mužů i teprve dospívajících chlapců, vpravo od něj je známé sousoší zabitých lidických dětí a ve svahu naproti "prosvítají" mezi stromy základy kostela a základní školy. Na sklonku roku 1939 se dva lidičtí rodáci - Josef Horák a Josef Stříbrný - vydali na riskantní cestu přes Blízký Východ do Francie a Anglie, aby bojovali proti rozpínajícímu se nacismu.
Teď, po více než sedmdesáti letech, by se do Lidic mohli vrátit - prostřednictvím památníku, věnovaném jim dvěma, ale zároveň všem, kteří za války bojovali na zemi i ve vzduchu na západní i východní frontě. Skulptura by mohla stát právě na místě, odkud je výhled na místo původních Lidic. Mezi Růžovým sadem, parkovištěm a lidickým muzeem. Otočená směrem do údolí.
"Myslím, že si to oba zaslouží," říká Miroslav Kaliba, předseda Spolku pro vybudování památníku Josefa Horáka a Josefa Stříbrného. Kalibova matka přitom lidický masakr před třiasedmdesáti lety přežila. Jenže k plánům mají výhrady starostka Veronika Kellerová a ředitel lidického památníku Milouš Červencl. Návrh jim připadá příliš velký, předimenzovaný.
A proti se postavila většina členů výboru lidické organizace Svazu bojovníků za svobodu,
když tehdejší předseda Pavel Horešovský tvrdí, že se Horák a Stříbrný stali pro okupanty záminkou k vyhlazení obce.
Kaliba ani celý spolek se nehodlají odradit. Plánují, že na přelomu září a října při setkání přátel a podporovatelů sdružení slavnostně poklepají na symbolický základní kámen.
Zástupci spolku věří, že se jim nakonec podaří postavit i památník Josefům Horákovi a Stříbrnému, respektive "všem, kteří splnili přísahu Československé republice".
* Jaké konkrétní námitky mají kritici plánovaného památníku?
* Jaký byl osud obou lidických mužů a jakou roli sehráli při vyhlazení obce?
* Jak argumentuje Spolek pro vybudování památníku?
TO VŠE A MNOHEM VÍC ČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÝ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. ZÁŘÍ.