Horko v Evropě <span>zastavuje vlaky</span>, v Česku padají rekordy

Domácí
11. 7. 2010 21:25
Horké počasí láká k vodě.
Horké počasí láká k vodě.

Horké počasí láká k vodě.Velká část Evropy strádá obrovskými vedry, mnohde se teploty šplhají ke 40 stupňům Celsia. V německém hlavním městě Berlíně meteorologové naměřili 37,5 stupně, v sobotu v porýnském Koblenci 38,8. Tři německé rychlovlaky ICE musely být odstaveny z provozu poté, co jim vypadla klimatizace a cestující uvnitř omdlévali, uvedly tiskové servery.

Na středoevropských dálnicích a hlavních silnicích pokračoval nával provozu způsobený souběhem začátku prázdnin v pěti německých spolkových zemích, v Nizozemsku a západní části Rakouska. Opět se vytvořila fronta před Tauernským tunelem v Rakousku na dálnici A10, kterou mnozí cestující včetně Čechů využívají k cestě do Itálie a na jaderské pobřeží Chorvatska.

V Británii trvá vedro a sucho už řadu dní, teploty dosahují 31 stupňů. Podle úřadů mohly vysoké teploty v minulých dvou týdnech způsobit nezvyklý nárůst úmrtí. V důsledku veder prý mohlo zemřít o několik stovek lidí víc než jindy.

ČTĚTE TAKÉ: Česko čeká až 36 stupňů. Rekordů bude přesto méně

První tři oběti veder hlásí i Španělsko, kde teploty na jihu země dosahují 39 stupňů. Od středy zemřeli ve Španělsku na následky veder nejméně tři lidé.

V sobotu padly v Česku rekordy ve více než 35 stanicích.Kdo se chce ochladit, měl by údajně zajet na Island, kde panuje 12 stupňů Celsia, teplota podprůměrná i na tamní poměry, a navíc prší. Zklamán může být i ten, kdo jel za teplem do Bulharska nebo do Řecka. V těchto zemích je momentálně chladněji než ve střední Evropě, řecké Egejské ostrovy včetně Kypru hlásí umírněných 31 stupňů. V Burgasu zaplavily přívalové deště ulice, podchody a sklepy domů. Říční nádrže na východě země jsou plné, z přehrady na řece Tiča vytéká 30 kubických metrů vody za vteřinu.

V Česku padaly teplotní rekordy 

Nejvyšší teplota pro 11. červenec byla překonána v Desné na Jablonecku, kde bylo 33,4 stupně Celsia. Dosavadní rekord z roku 1984 byl 29,4 stupně. V Jičíně pokořila teplota 33,8 stupně dosavadní čtyřletý rekord o 1,5 stupně. O dvě desetiny více než v roce 1984 naměřili meteorologové v Novém Rychnově na Pelhřimovsku, a to 30,9 stupně Celsia.

V sobotu se teploty k rekordním hodnotám vyšplhaly na více než 35 stanicích, které je měří minimálně 30 let. V Praze je naměřili v Klementinu, na Karlově i v Libuši. V Klementinu, kde se teploty sledují od roku 1775, neodolala dosavadní nejvyšší hodnota z roku 1959, sobotních 34,9 stupně ji pokořilo o půl stupně. Ještě o něco více bylo na Karlově, a to 35,1 stupně Celsia. V Libuši se rtuť vyšplhala ke 33,3 stupně.

K TÉMATU: Tropy vydrží celý příští týden, objeví se i bouřky

Podle meteorologů bylo sobotní odpoledne nejteplejším 10. červencem od začátku pozorování i na některých horských stanicích. Například na stanici Desná-Souš v Jizerských horách bylo naměřeno 30,1 stupně, tedy o dva stupně více než před osmi lety. Na krkonošské Labské boudě bylo 24,8 stupně, přičemž dosud nejvyšší hodnota pro uvedený den byla z roku 1995, a to 22,5 stupně.

Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ