Bouřlivé počasí
Klatovsko zasáhly silné bouřky, hasiči evakuovali desítky lidí
03.07.2012 19:35 Aktualizováno 04.07. 09:18
Českem se v úterý večer a v noci znovu prohnaly bouře s přívalovým deštěm. Nejvíce postihly Klatovsko, kde obyvatele sužují lokální záplavy. Bleskové povodně zasáhly desítky domácností v několika obcích. Hasiči vyjížděli k první události spojené v úterý po 20. hodině, do dnešních 6 hodin absolvovali na 90 výjezdů spojených se záplavami. Během noci evakuovali celkem 129 osob, domácí i hospodářská zvířata.
Situace je nyní pod kontrolou a hasiči se budou věnovat zejména čerpání vody. Odstraňování následků potrvá několik dní. Po půlnoci byl třetí stupeň povodňové aktivity na Šumavě na Křemelné ve Stodůlkách či na Otavě v Sušici.
Kolem 7. hodiny byl druhý povodňový stupeň na Ostružné u Kolince, na Křemelné voda klesla na první stupeň, ten byl i na Otavě u Sušice a na Úslavě v Prádle. "Na Otavě v Sušici šlo zhruba o dvouletou vodu, na menších tocích bez měřicích zařízení ale byly víceleté povodně," řekl Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). "Například v Kocourově na Klatovsku se projevil tvar povodí, které zafungovalo jako jakási nálevka. Voda stékala z polí a lesů a vše se projevilo na jednom místě," uvedl.
V Mochtíně zřejmě nepřímo v důsledku záplav zemřela pětaosmdesátiletá žena, které se pozdě večer udělalo špatně. "Ačkoliv jí hasiči poskytli první pomoc, seniorka zemřela," řekla mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková. Podobný případ se stal také v Třebýcině na Klatovsku. "Jedenasedmdesátiletý muž tam podle záchranářů jel kontrolovat dům a udělalo se mu špatně. Záchranáři ho resuscitovali a převezli do klatovské nemocnice," dodala Ptáčková.
"Řešili jsme problémy v našich několika integrovaných obcích, nejhorší situace byla v části Klatov Luby, ve Střeziměři nebo v Srbici. Bleskový nástup povodní zasáhl několik desítek domů," řekl klatovský starosta Rudolf Salvetr. Podle sušického starosty Petra Mottla voda přímo ve městě škody nenapáchala. "Lidé, kteří byli na tábořišti u nádraží, se přesunuli na vyvýšenější místo a přeparkovali auta, v tábořišti v Čepicích byly děti, ty se přesunuly dál do klubovny hasičů," popsal opatření starosta.
Podle Marty Suché z plzeňské pobočky ČHMÚ napršelo na Klatovsku kolem 50 milimetrů srážek - například na šumavském Čachrově to bylo 53,4 milimetru. Podstatně vyšší úhrny zaznamenali na Šumavě na svých měřicích stanicích meteorologové z českobudějovické pobočky ČHMÚ. V Prášilech na Klatovsku spadlo 79,6 milimetru srážek a ve Filipově Huti 73,5 milimetru, ve Vacově na pomezí Prachaticka a Klatovska dokonce 87,3 milimetru vody. "Naprostá většina jsou srážky spadlé navečer a první polovině noci," řekl Gustav Sysel z ČHMÚ v Českých Budějovicích.
Zásahů se v Plzeňském kraji účastnilo deset profesionálních a 35 jednotek dobrovolných hasičů. Evakuovali například 28 dospělých a devět dětí z kempu Annín v Dlouhé Vsi. "I když byli včas varováni, zůstali na místě a byli uvězněni. Kvůli rozbouřené vodě je hasiči nemohli přepravit na člunu a museli použít lanovou techniku," uvedla Jakoubková. Preventivně hasiči evakuovali také lidi z kempu v šumavském Antýglu. Pět lidí evakuovali z karavanu obklopeného vodou u Plánice, další lidi evakuovali v Těšetinách nebo Měcholupech. Voda zaplavila řadu vozovek na Klatovsku, na některých místech podemlela částečně vozovky a strhla mostky. Bahno zavalilo část trati z Nemilkova do Klatov, dnes ráno a dopoledne tam vlaky nahradí autobusy.
Bouřky řádily také na Hradecku
Bouře se silným deštěm v úterý odpoledne a večer řádily i v Královéhradeckém kraji. Voda zaplavila sklepy, garáže a silnice. Nejvíce postižené bylo Hradecko a Náchodsko, kde hasiči zasahovali u asi 110 událostí. Čerpali vodu ze sklepů a domů například v Olešnici v Orlických horách, Dobrušce, Rtyni v Podkrkonoší. Bahno zaplavilo silnici v Petrovicích na Trutnovsku. Ve Starém Rokytníku hasiči vyprošťovali osobní auto, kterému hrozilo, že se zřítí z podmáčeného svahu. Voda s bahnem zalila silnici číslo 14 u Dobrušky a místní cesty ve Rtyni. U Janova na Rychnovsku spadl na cestu strom. Voda u obce Česká Metuje na Náchodsku zaplavila viadukt.
Nejvíce pršelo na Hradecku, Náchodsku a v podhůří Orlických hor. Například ve Velkém Dřevíči na Náchodsku napršelo 66 litrů na metr čtvereční. Ve Smiřicích na Hradecku spadlo 56 litrů na metr čtvereční. Na Metuji v Krčíně přes noc platil první stupeň povodňové aktivity - bdělost. Kolem úterní 19. hodiny se na první stupeň nakrátko dostala Metuje i v Hronově.
Pozor si musejí dát řidiči při cestě z Bohuslavic na Náchodsku směrem na Pohoří. Silnici tam zatopila voda a opravuje se most, provoz je možný kyvadlově. Na některých silnicích může být po dešti z polí splavené bláto.Na Vysočině hořelo
Kvůli odpolední a večerní bouřce hasiči na Vysočině vyjížděli k více než čtyřem desítkám případů. V Moravských Křižánkách na Žďársku hořela po úderu blesku střecha rodinného domu, v Přísece na Jihlavsku hořely dráty elektrického vedení, které rovněž zasáhl blesk. V mnoha případech hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů.
Škoda vzniklá požárem rodinného domu v Moravských Křižánkách byla vyčíslena na 350 tisíc korun. Při požáru ani zásahu nebyl nikdo zraněn.
Nejvíce událostí evidují hasiči na Žďársku, kde zasahovali u 25 případů. "Odklízeli popadané stromy, tlakovali ucpané kanalizace a čerpali vodu ze zatopených sklepů rodinných domů," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Jedenáctkrát hasiči zasahovali přímo ve Žďáru nad Sázavou. V ulicích Jamská a Vančurova odstraňovali za pomoci ruční motorové pily padlé stromy z chodníků, v Mánesově ulici likvidovali strom padlý na lampu veřejného osvětlení.
V ulici Romana Havelky v Jihlavě vznikly po silném dešti dvě rozsáhlé vodní laguny. Voda však podle mluvčí nevnikla do žádného z několika obchodních domů. Hasiči pouze pročistili kanalizaci. V rodinném domě ve Lhotce na Jihlavsku po úderu blesku vyhořela telefonní přípojka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.