<span>Silný déšť opět udeří. </span> Povodně se mohou vrátit

Domácí
9. 8. 2010 17:00
Vydatné srážky, které způsobily záplavy, by se mohly vrátit.
Vydatné srážky, které způsobily záplavy, by se mohly vrátit.

Vydatné srážky, které způsobily záplavy, by se mohly vrátit.Srážky, které o víkendu na severu Čech rozvodnily vodní toky a způsobily záplavy, by se do Česka mohly vrátit v noci ze čtvrtka na pátek. Napršet by mohlo až 50 milimetrů vody. Sdělil to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Meteorologové budou předpověď postupně upřesňovat. O uplynulém víkendu napršelo v nejhůře postižených místech 150 až 200 milimetrů vody.

Podle ústavu může vydatný déšť území Česka zasáhnout v noci ze čtvrtka na pátek a v pátek. "Předběžně očekáváme, že by na zvlněné studené frontě mohlo napršet kolem 50 milimetrů srážek během 24 hodin," uvedl mluvčí.

"Upozorňujeme však, že v této chvíli ještě nedokážeme upřesnit množství srážek ani je přesněji lokalizovat. Budeme však situaci pečlivě sledovat a předpověď upřesňovat," dodal Dvořák.

K TÉMATU: Ploučnice na Českolipsku pomalu klesá, jinde se již uklízí

Připomněl, že o uplynulém víkendu napršelo v nejhůře postižených místech 150 až 200 milimetrů vody. Za 48 hodin spadlo na Liberecku v Mníšku 288 milimetrů, v Hejnici 239 milimetrů a v Bedřichově 212 milimetrů srážek. V srpnu tam přitom obvykle spadne 104 až 130 milimetrů, takže páteční a sobotní úhrn byl přibližně dvojnásobný v porovnání s měsíčním normálem. Za rok spadne v těchto oblastech 900 až 1200 milimetrů, dvoudenní srážky tvořily tedy přibližně 20 až 30 procent ročního úhrnu.

Nejvyšší čtyřiadvacetihodinové úhrny byly v sobotu naměřeny v Hejnicích - 166 milimetrů, v Mníšku a ve Fojtce - 160 milimetrů, v Novém Městě pod Smrkem - 151 milimetrů a v Bílém potoku - 132 milimetrů.

Rychlá povodeň se o víkendu prohnala severními Čechami a způsobila miliardové škody. V Libereckém kraji jsou potvrzeni tři mrtví a tři nezvěstní lidé. Mrtvých ale možná bude víc - u polské Bogatyně objevili mrtvou třiasedmdesátiletou ženu z Heřmanic na Liberecku. Totožnost ženy musí ještě potvrdit příbuzní.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

zámek Horšovský Týn

Do dnešní Hradozámecké noci se zapojí zhruba 140 památek po celé ČR

Domácí
22. 8. 2026
ilustrační foto

Úřady už zaregistrovaly volební kandidátky do zastupitelstev krajských měst

Domácí
21. 8. 2026

NSS otevřel cestu k modernizaci a obnovení provozu spalovny odpadů v Rybitví

Domácí
21. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ