Pondělní počasí
Vítr stále fouká. Hasiči v pohotovosti, na Liberecku spadl kříž
30.10.2017 17:35
Kvůli větru hasiči v Moravskoslezském kraji zatím vyjeli sedmdesátkrát. Odstraňovali polámané stromy především z komunikací, občas z drátů elektrického vedení. Od sobotní noci už v souvislosti s počasím zasahovali asi u 570 událostí. Řekl to mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
"Dosud se naštěstí pády stromů, plechů či silných větví obešly bez zranění," řekl Kůdela. Dodal, že na rozdíl od neděle se v pondělí neposiloval počet operátorů na Krajském operačním a informačním středisku hasičů, které pracuje s dalšími složkami IZS na Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje v Ostravě. "Do pondělních 16.00 bylo přijato na linky 112 a 150 přes 500 tísňových hovorů, v neděli za 24 hodin celkem 1931 hovorů," řekl.
V pondělí podle Kůdely drtivá většina zásahů připadala na odstraňování spadlých stromů. Vedle motorových pil museli hasiči používat automobilové plošiny a automobilové žebříky. Při dopoledním odstraňování stromu v Třanovicích na Frýdecko-Místecku, který ležel na elektrických drátech, musel přijet i jeřáb. "V menší míře hasiče zaměstnávalo upevňování uvolněných či poničených střešních konstrukcí, někdy i antén. V neděli spadlo několik stromů na zaparkovaná auta, v pondělí zatím nebyla hlášena obdobná událost v Moravskoslezském kraji ani jedna," dodal Kůdela.
Morava
Také v jihomoravském kraji od pondělního rána evidují dalších devět desítek výjezdů kvůli silnému větru, především likvidují popadané stromy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. Nejvíce práce mají v okrese Brno-město. V neděli výjezdy počítali na stovky.
Podle mluvčího po náročné neděli následovala poměrně klidná noc, kdy hasiči řešili kvůli větru jen několik případů. "Ráno se ale situace změnila a do terénu vyjíždějí jednotky v celém kraji. Ke 14.00 evidujeme 86 událostí. Většinou jde o popadané stromy. V několika případech musíme také řešit poškozené krytiny střech, které ohrožují okolí," uvedl mluvčí.
Přes 30 výjezdů mají hasiči v okrese Brno-město, desítku na brněnském venkově, Břeclavsku, Znojemsku či Hodonínsku. Méně vyjíždějí na Blanensku a Vyškovsku.
Hasiči na jihu Moravy měli kvůli větru rekordní počet zásahů v neděli, jednotky se ani nevracely na základny a jezdily z místa na místo. Do 21.00 hasiči zasahovali u 815 událostí, nejčastěji to byly právě polámané stromy a porušené střechy, billboardy, komíny či hromosvody. Nejvíce výjezdů, 244, měli v krajském městě, kde jsou následky smršti viditelné ve většině parků a zahrad, jejich odstraňování potrvá několik dní.
Liberecko
Větrem ulomený kříž na věži barokního kostela Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku zaměstnal v pondělí na více než čtyři hodiny hasiče i specializovanou skupinu lezců. Nalomený kříž se pokoušeli z věže sundat, aby v době Dušiček neohrožoval návštěvníky hřbitova, který kostel obklopuje. Nepodařilo se to, 37 metrů dlouhé rameno plošiny k němu nedosáhlo, na místo se proto hasiči vrátí v příštích dnech s větší plošinou. Řekla to mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.
"Kříž na kopuli se při vichřici zlomil a báli jsme se, že někoho zabije. Visel dolů a hrozilo, že se úplně ulomí. Pak ho vítr zase stočil zpátky do takového praporu, takže by mohlo dojít k postupnému lámání," popsal problém jindřichovický starosta Pavel Novotný (Jindřichovický patriot). Nikdo podle něj nedokáže odhadnout, kolik ve skutečnosti kříž váží. Kdyby ale spadl někomu na hlavu, pravděpodobně by ho podle starosty zabil.
Hasiči se proto pokusili kříž z báně věže sundat. Na místo vyjeli profesionální hasiči z nedaleké Raspenavy, místní dobrovolní hasiči a také lezecká skupina hasičů z Liberce. Krátce po 10.00 dorazili ke kostelu s plošinou, která se vysune až do 37 metrů. Na třicetimetrovou věž to mělo stačit. "Jenže my jsme se s tou výškovou technikou nedokázali mezi těmi náhrobky dostat tak blízko ke kostelu, abychom tam mohli lezce poslat a oni mohli kříž uvázat a spustit," řekla Bílková. Nepodařilo se jim tam podle ní dostat ani z kupole.
Hasiči po více než čtyřech hodinách pokusy vzdali a vrátili se na základny. Na místo se vrátí v příštích dnech, až obec připraví prostor vedle kostela s větší plošinou. Obec zatím omezila páskami pohyb návštěvníků kolem kostela, hřbitov ale neuzavřela. "Teď o Dušičkách by to byl problém, navíc se ukázalo, že bezprostřední nebezpečí nehrozí," řekl starosta. Kříž podle něj jistí hromosvod, a tak by měl vydržet. Obec podle Novotného připraví prostor, aby se technika mohla vrátit a na podruhé kříž z vrcholu věže sundat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.