Počet nekvalitních potravin zveřejněných na webovém seznamu Potraviny na pranýři se prudce zvyšuje. Od půlky července vzrostl téměř o pětinu na 421. Více než polovinu z nich, 240, tvoří nebezpečné potraviny.
Ty obsahují mimo jiné nebezpečné alergeny či plísně, ale i přísady, které do potravin naprosto nepatří. Například Kotányi Mlýnek se skořicí a cukrem zadržený v Globusu v Praze 5 obsahoval jeden až čtyři centimetry dlouhá plastová vlákna a v sušených datlích z Penny Marketu byli nalezeni mrtví škůdci. Často jsou také zadrženy výrobky, které se kazily nebo obsahovaly arašídy, i když to nebylo uvedeno na obalu. To může způsobit problémy alergikům.
Falšované potraviny, u nichž prodejci či výrobce zamlčují důležité informace o jejich složení nebo původu, tvoří více než čtvrtinu zadržených výrobků. Zbytek jsou nejakostní potraviny, jejichž složení se neshoduje s potravinářskými normami nebo údaji uvedenými na obalu. Z hlediska složení jsou na webu nejčastější výrobky z masa či mléka, výjimkou však nejsou ani závadné čaje či pečivo.
Mezi obchodní řetězce s největším počtem závadných výrobků patří Tesco, Ahold, Kaufland a Penny Market. "Při tomto provnání je ale třeba brát v potaz počet prodejen, jejich velikost i množství nabízeného sortimentu," řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Web Potraviny na pranýři byl spuštěný 10. července. Jeho provozovateli jsou Státní zemědělská a potravinářská inspekce a ministerstvo zemědělství. Návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Výrobci a prodejci se toitž podle ministerstva zemědělství pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných, ale také nebezpečných potravin.