Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku v prosinci přestal klesat. U podniků proti listopadu nepatrně vzrostl o 0,03 procentního bodu na 3,43 procenta, u spotřebitelských úvěrů o 0,01 bodu na 3,91 procenta a u hypoték zůstal na rekordním minimu 0,57 procenta. V pátek o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA).
Od prosince 2021 klesl podíl problematických úvěrů u podniků o 0,41 procentního bodu, u hypoték o 0,17 bodu a u spotřebitelských úvěrů o 0,76 bodu. Ještě v roce 2011 převyšoval jejich podíl u podniků osm procent, u spotřebitelských úvěrů 11 procent a u hypoték tři procenta.
"Ohlédnutí do zpětného zrcátka posledních tří let spíše nasvědčuje tomu, že Česko nečeká vlna rychlého nárůstu podílu nevýkonných úvěrů. Český bankovní sektor je robustní, s konzervativní strukturou, kde jak firmy, tak domácnosti včetně živností mají v bankách uloženo více peněz, než kolik mají vypůjčeno, a nadále velmi dobře splácejí," komentoval čísla poradce asociace Miroslav Zámečník.
V poměru k celkovému objemu půjček domácnostem objem nesplácených půjček v prosinci 2022 stagnoval na 27 miliardách a v relativním vyjádření klesl na 1,2 procenta. U hypoték je tento podíl nadále rekordně nízký s 0,57 procenta nesplácených úvěrů. Živnostníci, kde se problémy se splácením objevovaly častěji než v případě hypoték, jsou s prosincovými 5,11 procenta stále hluboko pod historickým průměrem, dodal.
V případě nefinančních podniků objem úvěrů, u nichž se objevují poruchy ve splácení po dobu delší tří měsíců, klesl na 42,3 miliardy korun, s podílem 3,43 procenta. "Ve všech případech jde přitom v celoevropském srovnání o velmi příznivé hodnoty. Na to, že ekonomika je oficiálně v recesi, byť mělké, a mediální obraz je vybarven v temných odstínech, je to velmi dobrá zpráva," uzavřel Zámečník.